Zoufalství žene stále více amerických vojáků k rozhodnutí vzít si život. V letošním roce může počet sebevražd dosáhnout nové nejvyšší úrovně, varují armádní činitelé. Do konce srpna spáchalo sebevraždu nejméně 62 příslušníků Pentaqonu v aktivní službě a záloze. Dalších 31 případů úmrtí se dosud zkoumá, ale může jít rovněž o sebevraždy.
Pokud se to potvrdí, je velká pravděpodobnost, že počet dobrovolných odchodů ze života v řadách armády Spojených států překoná dosavadní rekord z loňského roku, který činí 115 sebevražd.
Plukovník Eddie Stephens, zástupce šéfa oddělení armády pro lidské zdroje, vyzval všechny důstojníky, aby zdvojnásobili své úsilí s cílem sebevraždám zamezit.
Nejčastějšími příčinami sebevražd vojáků jsou problémy v partnerských vtazích, zaměstnání a finanční potíže, jakož i delší a častější nasazení ve válkách v Iráku a Afghánistánu, uvedl ve vysílání televize CNN brigádní generál Rhonda L. Cornum.
K posílení prevence zvýšila už armáda USA počty psychologů a duchovních.
V uplynulých letech počty dobrovolných odchodů ze života u amerických vojáků stále stoupají. Podle plukovníka Stephense vypadá následovně: 67 sebevražd roku 2004, 87 roku 2005, 102 roku 2006 a 115 v roce 2007.
Americká média připomínají například výpověď matky jednoho třiadvacetiletého vojáka pro televizi CBS, který spáchal sebevraždu roku 2005. Mladík předtím sloužil na jednom z nejnebezpečnějších míst v Iráku, na takzvané silnici na letiště v oblasti Bagdádu. „Když se vrátil zpátky, měl mrtvé oči. Už v nich neměl žádné světlo," popisovala pan Bowmanová změny u svého syna. Osm měsíců po návratu z iráckého bojiště, na Den díkůvzdání, se mladík zastřelil.
U mladých mužů, příslušníků armády, je v USA v několika uplynulých letech suicidita v porovnání s nevojáky až 3,5krát vyšší.
Foto: Pentagon