Poslední minuty airbusu: selhal jeden systém za druhým
04.06.2009 20:25 Aktualizováno 04.06. 21:55
Stroj společnosti Air France, který zmizel nad Atlantikem, vyslal v posledních minutách sérii automatických nouzových signálů. Ty ukazují, že postupně selhalo mnoho klíčových systémů letadla, které během patnácti minut od prvních známek potíží začalo padat do Atlantiku.
Vlet do hustých bouřkových mraků hlásil pilot přesně ve čtyři hodiny ráno.
O deset minut později následovala řada zpráv signalizujících závažné poruchy. V tuto chvíli byl autopilot vypnut, buď pilotem letadla, nebo automatickým bezpečnostním systémem, který v případě závažné chyby automaticky přepne na manuální řízení.
ČTĚTE TAKÉ: Vybuchlo letadlo Air France? Španělský pilot viděl záblesk
Zmizelý letoun Air France se za letu asi rozpadl na kusy
Air France hrozili před týdnem bombovým útokem
Pokud se pilot pokoušel vyhnout nebezpečné bouřce, šlo by podle odborníků v dané výšce o extrémně složitý manévr.
Francouzský deník Le Monde také uvedl, že letadlo do bouřkové oblasti vletělo nezvykle pomalu. List upozornil, že výrobce letadla společnost Airbus poslal nedávno provozovatelům řady 330 pro lety v bouřkách nové instrukce. Z neznámých důvodů se jich letadlo Air France v bouřkové oblasti nedrželo.
Dále selhaly kontroly klapek na křídlech a ocasu stroje, místo nich nastoupil záložní systém, který v případě selhání elektrických systémů umožňuje pokračování letu, byť za cenu snížené stability. V tuto chvíli už měl v kabině znít alarm.
O dvě minuty později hlásily přístroje akutní selhání dvou počítačů, které poskytují klíčově důležité informace o výšce, rychlosti a směru letu. O minutu později selhal hlavní i pomocný letový počítač.
Ve 4.14 odeslaly systémy poslední zprávu - „kabina je ve vertikální poloze". To prý ukazuje na náhlou ztrátu tlaku v kabině, což mohla být jak příčina, tak důsledek rozpadu letadla na kusy.
Útok "není pravděpodobná hypotéza"
Paul-Louis Arslanian, hlava francouzského vyšetřování, varoval před předčasnými spekulacemi o příčině katastrofy a připomněl, že vyšetřování teprve začalo.
Včera se objevila například informace o bombové hrozbě, kterou obdržely francouzské aerolinky jen několik dní před neštěstím. Ta vedla ke spekulacím, že se letadlo stalo terčem útoku. Mluvčí společnosti Air France však sdělil, že anonymní hrozby útokem se objevují relativně často a nic nenasvědčuje tomu, že hrozba byla jakkoli opodstatněná.
"Útok v současné době není zdaleka nejpravděpodobnější hypotézou," řekl agentuře Reuters Anthony Glees, ředitel Centra bezpečnostních studií britské Buckinghamské univerzity.
Odborníci na extremismus navíc upozorňují, že se k útoku nikdo nepřihlásil, událost ani není tématem sledovaných teroristických internetových fór.
„Pokud by v letadle bylo aktivováno výbušné zařízení, zanechalo by to na troskách stopy," říká Chris Yates z bezpečnostní firmy Janes's Aviation. Nejdřív je proto podle něj nutné vyzvednout co největší množství trosek. Až jejich podrobný průzkum zodpoví některé z otázek, které se kolem neštěstí vynořily.
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.