Zatímco většina turistů hledí Mexiko co nejrychleji opustit, českého publicistu Mariana S. Suchu tam povinnosti naopak přivedly. Do země, která svádí boj s prasečí chřipkou a v těchto dnech děsí celý svět, přijel těsně po propuknutí epidemie. Trochu ironicky: kvůli veletrhu cestovního ruchu.
"Tady v Acapulcu je klid, ale řeší to samozřejmě celá země," řekl v telefonickém rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Marian S. Sucha, mimochodem autor průvodce po Mexiku, který vyšel letos v zimě.
Jak to vypadá v Acapulcu a jak probíhala cesta do Mexika?
Přiletěl jsem do Mexika v pátek. Tady v Acapulcu je celkem klid a nic se neděje. Ovšem při přestupu v Mexiko City bylo hned jasné, že situace je vážná. Na letišti jsme viděli spoustu lidí s rouškami. V letadle z Mexiko City do Acapulca nám pak rozdávali formuláře. Měli jsme odpovědět na pět šest otázek. Jak se cítíte? Jestli nemáme zvýšenou teplotu, suchý kašel atd. To jsou základní otázky formulované podle Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO). Jak ale říkám, tady v Acapulcu je klid a nic se neděje, ani ve zdejší oblasti nebyly žádné případy prasečí chřipky zaznamenány.
ČTĚTE TAKÉ: Velvyslanec v Mexiku: Z Čechů není v ohrožení nikdo
Prasečí chřipka: Česko hlásí první podezřelé
Máme se bát prasečí chřipky? Otázky a odpovědi
Ale o prasečí chřipce se tam asi dost mluví, ne?
Samozřejmě. Mluví se o tom úplně všude, média jsou toho plná. Přestože se tam teď neřeší nic jiného, panikou bych to určitě nenazval. Všichni se jen snaží maximálně chránit. Lidé na ulicích nosí roušky. Ty mimochodem už došly. Není divu, Mexiko City je metropole, kde žije přes dvacet milionů lidí. V neděli večer vystoupil v televizi mimořádně prezident Felipe Calderón. Ujišťoval Mexičany, že vše má vláda pod kontrolou a že nejdůležitější je nedělat paniku.
Jaká je situace v ulicích metropole?
Tak neděle, to je den, kdy Mexičané vyrážejí do přírody, na výlety nebo se projít ulicemi města. Tentokrát však zůstaly nedělní ulice prázdné, stejně jako trhy. Normálně lidé chodí běhat do parků, teď byly poloprázdné a ti, co se na jogging vydali, tak jen s rouškami.
Zavřená jsou divadla a dokonce i naprostá většina kostelů, což je v silně katolické zemi něco nevídaného. Mše se v neděli konaly jen ve dvou hlavních kostelech v Mexiko City. Papež Benedikt XVI. ovšem prohlásil, že v takové situaci není nutné do kostela chodit, a tak dal vlastně jakési požehnání. V hlavním městě také farníci z některých kostelů vytáhli Krista na kříži (Seňor de la Salud) a vyrazili s ním na procesí. Něco takového se zde naposledy stalo při epidemii v roce 1850!
V pondělí zůstaly zavřené některé obchody, úřady. Zavřela i ambasáda USA, přestala vydávat víza. Školy zavírají podle států. Tam, kde se zatím nic neděje, fungují.
Současná situace bude mít velký hospodářská dopad. Podnikatelé, kteří omezili provoz či zavřeli, byli vyzvání, aby zaměstnancům neodečítali ze mzdy tyto dny. Peso za pondělí kleslo o tři až pět procent. Navíc teď se chystají další svátky, 1. máj a 5. květen (výročí vítězství Mexičanů nad Francouzi u Puebla).
O další peníze přijde Mexiko i úbytkem turistů...
Tak, zatím žádná karanténa pro Mexiko neexistuje. Nicméně mnohé země už vydaly doporučení omezit cesty do Mexika. Na všech místech, kde se cestuje, jako jsou letiště a velká nádraží, fungují zdravotní hlídky.
Samozřejmě to ale vliv na turismus mít bude. Koneckonců, kolegové, kteří přijeli na veletrh o den později než já, mi vyprávěli své zážitky. Odlétali z Paříže s Air France a jejich letadlo mělo zpoždění tři a půl hodiny. Část posádky totiž odmítla do Mexika letět a bylo třeba tedy několik stevardů vyměnit. A jsme zase u té klimatizace. Té se báli. A jak tam to letadlo stálo a čekalo, tak se i tři kolegové novináři z Itálie rozhodli, že na veletrh nepoletí, a vystoupili taky.
ČTĚTE TAKÉ: V Mexiku chřipka zabila 149 lidí. A do toho zemětřesení
Co radí úřady lidem? Jak se mají chránit před nákazou?
Jedno z hlavních pravidel zní: omezit shromažďování lidí. Obchody tak zejí prázdnotou. Tam se koncentrují lidé a navíc, a to je zásadní problém, všechna místa s klimatizací jsou potenciálním zdrojem nákazy. Klimatizace působí jako jakýsi urychlovač. Koneckonců, když se tu teď v Acapulcu slavnostně otevíral největší veletrh cestovního ruchu na americkém kontinentě mimo USA, organizátoři to přesunuli z velkého sálu pod širé nebe.
K těm dalším preventivním opatřením, která se tu neustále opakují, patří: nekouřit, větrat, požívat vitamín C.
Jak na vás působí mexická média? Nepanikaří?
Z médií zprávy přicházejí každou chvíli, není snadné se v tom orientovat. Celkově ale média spíše nabádají ke klidu a radí, co dělat a jak se chránit. Nedá se říct, že by novináři dělali paniku.
Vy sám strach z nákazy nemáte?
Tak je pravda, že jsem teď trochu změnil plány. Měl jsem z Acapulca jet ještě na pět dní do Mexiko City, ale rozhodl jsem se, že riziko omezím a pojedu tam jen na jeden den. Místo toho se vydám na čtyři dny na sever ke Guadalajaře, kde se zatím o výskytu prasečí chřipky nemluví.
I v té záplavě špatných zpráv ale narazíte na úsměvné chvilky. Potkal jsem tady kamaráda z Irska a ten byl celý politý od tequilly. Víte proč? Zatím se totiž nenaučil pít přes roušku.
ČTĚTE TAKÉ: Domácí cestovní kanceláře ruší odlety do Mexika
Foto: ČTK/AP