Další "morová rána"? Jako by nestačily znepokojivé údaje o stále vyšším počtu lidí, kteří v Mexiku podlehli prasečí chřipce. Hovoří se už o 149 mrtvých. Hlavní město země dnes navíc zasáhlo zeměetřesení o síle 5,8 stupně Richterovy škály.
První nformace nehovoří o obětech ani raněných, ale otřesy byly citelné zejména ve výškových budovách, odkud lidé vybíhali na ulice. Epicentrum zemětřesení bylo asi 30 kilometrů jihovýchodně od města Tixtla ve státě Guerrero, tedy zhruba 240 kilometrů jižně od mexické metropole.
V Mexiku už možná prasečí chřipka zabila 149 lidí. Na tiskové konferenci v Mexico City to oznámil ministr zdravotnictví José Ángel Córdova. Řekl, že v celé zemi byly zavřeny školy. Předchozí bilance možných obětí prasečí chřipky v zemi byla 103 mrtvých, z nichž u dvaceti byla souvislost s touto nemocí potvrzena.
ČTĚTE TAKÉ: Svět se bojí prasečí chřipky. Mexiko má stovku obětí
Hlavní hygienik: Češi by si měli rozmyslet cestu do Mexika
Přiletí z Mexika do Prahy. Bude je čekat kontrola
Světová zdravotnická organizace vzdor poplašným zprávám ze světa nedoporučuje nějaká omezení pro cestování. Generální ředitel Světové organizace pro zdraví zvířat se zase vyslovil proti jakémukoli omezení v obchodu s prasaty.
Nejezděte tam
České ministerstvo zahraničí doporučilo českým občanům, aby necestovali do oblastí v Mexiku, kde chřipka řádí.
Mexiko je stále jediná země, odkud jsou hlášena úmrtí na prasečí chřipku. Ve Washingtonu dnes ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla, že USA berou tuto hrozbu velmi vážně, a vyslovila se pro opatrnost při cestách do Mexika. Už předtím prezident Barack Obama upozornil, že prasečí chřipka je důvod ke znepokojení, ale ne k poplachu.
Mluvčí WHO Gregory Hartl dnes v Ženevě uvedl, že jeho organizace nedoporučuje kvůli prasečí chřipce nějaká omezení cest. Jeho slova mohou povzbudit cestovní kanceláře a letecké společnosti, které už začaly zaznamenávat pokles zájmu o cesty zvlášť do Mexika.
ČTĚTE TAKÉ: Přejmenujte prasečí chřipku na severoamerickou
Další mluvčí WHO Peter Cordingley upozornil, že nový virus se v Mexiku a na jihu USA rychle šíří a že nebezpečí pandemie se zvyšuje. Zároveň přiznal, že WHO zatím o viru a způsobu jeho fungování příliš mnoho neví.
Smrtící koktejl virů
Generální ředitel Světové organizace pro zdraví zvířat Bernard Vallat agentuře AFP řekl, že jde o "koktejl" virů ptačí, lidské a prasečí chřipky, který se pravděpodobně vytvořil na americkém kontinentě.
Zdůraznil, že není žádný důkaz, že virus, který teď napadá lidi, je skutečně zvířecího původu. "Prozatím je to lidská epidemie. Případy v Mexiku vůbec nesouvisejí s nějakým kontaktem mezi člověkem a zvířetem," prohlásil.
Na otázku, zda je nutno omezit mezinárodní obchod s vepři, Vallat řekl, že penalizovat chovatele vepřů a zemědělce by bylo opravdu nespravedlivé a že ani průmyslové chovy prasat nejsou nutně dalším rizikovým faktorem. "Tato epizoda s sebou nenese zákaz vývozu. Ale každá importérská země má právo na audit v zemi, odkud dováží," dodal.
Chřipka je už v Evropě
Mimo Mexiko a Severní Ameriku byl zatím virus potvrzen u jednoho člověka ve Španělsku a u dvou ve Velké Británii.
V České republice jsou dva pacienti s podezřením na to, že mají prasečí chřipku, oba v Praze. Lékaři prý ale zatím nepočítají s tím, že by šlo skutečně o tuto novou formu chřipky.
V německém městě Bielefeldu jsou s podezřením na prasečí chřipku na izolaci v nemocnici dva muži a jedna žena. Oba muži se nedávno také vrátili z Mexika, žena je sestrou jednoho z nich.
Ve Francii jsou hlášeny čtyři nové případy podezření na prasečí chřipku. Všechny čtyři osoby se vrátily z Mexika nebo z jihu Spojených států. Naopak se se nepotvrdilo totéž podezření u čtyř jiných osob.
Foto: ČTK/AP a Reuters