Volby v USA
"Superúterý" je dnem D. Ukáže, kdo může být prezidentem
27.02.2016 06:01 Původní zpráva
Boj o prezidentskou nominaci vstupuje ve Spojených státech do rozhodující fáze. Takzvané "superúterý", při kterém se konají primárky ve více než deseti státech, do kterého chybí několik dní, napoví, kdo má opravdu šanci dostat se do Bílého domu. Chování jednotlivých aktérů důležitosti okamžiku odpovídá.
Rozehřívací kola jsou za námi, uchazeči, kteří byli do počtu, už odstoupili a pravá řežba může začít. "Řeknu vám, rád bych mu dal pěstí," naparoval se onehdy Donald Trump. Naštěstí takto nemluvil o žádném ze svých protivníků (to ještě možná přijde). Rozčílil ho muž, který proti němu protestoval na mítinku v Nevadě.
Právě tam se v úterý konaly v pořadí čtvrté a před "superúterým" poslední republikánské primárky, respektive volební shromáždění. Jak to dopadlo? Trump zvítězil s více než dvacetiprocentním náskokem a opět zvýšil své šance na celkové prvenství. Druhý byl senátor za Floridu Marco Rubio, třetí senátor za Texas Ted Cruz. Zbylí dva uchazeči - guvernér Ohia John Kasich a bývalý lékař Ben - Carson získali jen jednotky procent. Trump tak získal další delegáty, kteří budou v červenci na stranickém sjezdu vybírat prezidentského kandidáta. Dosavadní skóre je následující: Trump 79, Cruz 16 a Rubio 15.
Demokraté se utkají v sobotu v Jižní Karolíně. Hillary Clintonová zatím v počtu delegátů vede nad Sandersem v poměru 503 : 70. Započítáni jsou i takzvaní "superdelegáti" - významné politické osobnosti, které se při hlasování na nominačním sjezdu výsledky primárek nemusejí řídit. Z celkových 715 jich více než polovina hodlá podpořit právě bývalou první dámu. Praxi superdelegátů zavedla Demokratická strana v roce 1982, aby si její vedení zajistilo vliv na výběr kandidáta. Možná k takovému kroku příště přistoupí po zkušenostech s Trumpem ve větší míře i republikáni...
Nic jim není svaté
Šanci zabránit Trumpovi v zisku nominace mají podle všeho už jen dva jeho konkurenti, Cruz a Rubio. První je modlou evangelikálů a venkovských konzervativců, druhý politikem moderního střihu, který by měl být teoreticky přijatelný pro široké vrstvy společnosti. Oba jsou Hispánci, což Trumpovi poskytuje dostatek munice k útokům.
Oba dva už obvinil z toho, že kvůli svému původu nejsou způsobilí vykonávat úřad prezidenta. Cruzovi před časem předhodil fakt, že se narodil v Kanadě, kde byl jeho otec kubánského původu na pracovní cestě. Tento týden přišel na řadu Rubio, jenž se narodil v Miami kubánským přistěhovalcům, kteří v té době ještě nebyli americkými občany.
"Je to pořád stejné schéma," ohradil se Rubio proti Trumpovi. "Je to hra, kterou hraje. Říká věci, které jsou šokující, takže vyburcuje média, která o tom informují. A pak už nikdo jiný nedostane k čemukoli jinému v médiích prostor." Že na tom něco je, dokázala třeba magnátova přestřelka s papežem Františkem, jenž Trumpovi vyčetl, že není správný křesťan. "Pokud by byl Vatikán napaden Islámským státem, mohu vám zaručit, že papež by si nejen přál, ale i by se modlil za to, aby se Donald Trump stal prezidentem." Pravda, tohle se překonává opravdu těžko...
* Jak se Donald Trump ocitl ve Hře o trůny?
* Jak se Bernie Sanders odkazuje na "zlatá šedesátá"?
* Co znamená odstoupení Jeba Bushe?
* Na které státy bude v úterý upřena největší pozornost?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 29. ÚNORA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.