Politika školy
Učitelka v USA byla vyhozena, když se na Facebooku zastala homosexuálů
19.07.2017 19:56 Původní zpráva
Dvaadvacetiletá Ruthie Robertsonová byla propuštěna z mormonské univerzity poté, kdy na Facebooku napsala otevřený status podporující práva sexuálních menšin. Mezi svými konzervativními přáteli byla často kritizována pro feminismus a otevřené názory. To, že bude propuštěna za status, který sdílela pouze s přáteli na svém Facebooku, ale podle svých slov opravdu nečekala. Robertsonová poskytla rozhovor listu Washington Post.
Robertsonová si moc dobře uvědomovala, že její názory jsou v rozporu s filozofií jejího zaměstnavatele, kterým byla Birgham Young University - Idaho, soukromá vysoká škola patřící k církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Takovýto postup univerzity ale pomocná profesorka mezinárodní politiky a praktikující mormonka opravdu nepředpokládala.
"Toto je mé oficiální oznámení a prohlášení, že heterosexualita a homosexualita jsou přirozené a nejsou hříšné," napsala Robertsová v dlouhém facebookovém statusu. "Nikdy nepodporuji frázi ,milujte hříšníka, nenáviďte hřích´, protože ,hřích´je součástí toho, kým daná osoba je. Homosexualita a trasnsgender nejsou hříchy. Pokud nás takto stvořil Bůh a tyto věci jsou součástí toho, kým jsme..., pak jsme také Božími stvořeními."
Robertsonová neměla v přátelích na Facebooku nikoho ze studentů a příspěvek publikovala jako soukromý, tedy pouze pro své přátele. Tvrdí ale, že jeden z nich nahlásil příspěvek vedoucímu oddělení a další poslal e-mail prezidentovi školy.
Následující den čekalo Robertsonovou setkání s vedením školy. V průběhu schůzky jí bylo naznačeno, že pokud svůj příspěvek nesmaže, přijde o místo. Robertsonová si ale stála za svým a hájila se tím, že své společenské a politické názory nikdy neřekla ve třídě. Školní úředníci jí odpověděli, aby se modlila za jejich rozhodnutí.
Robertsonová si příspěvek na svém Facebooku nechala. O týden později ji kontaktovalo vedení s tím, že na podzim už se na univerzitu vrátit nemůže. Dovolili jí dokončit učební hodiny, které jí zbývaly v rámci semestru, ale smlouvu s ní ukončili.
Robertsonová patřila mezi nejmladší vyučující na univerzitě a počítalo se s tím, že od podzimu povede jednu třídu. Sama absolvovala stejnou školu v dubnu roku 2016. Mluvčí školy pro Washington Post potvrdil, že Robertsonová dále na univerzitě vyučovat nebude. Podle webových stránek školy učila v uplynulém semestru dvě třídy.
Mluvčí také uvedl, že univerzita "má dlouhodobou politiku, že nebude komentovat osobní záležitosti", a odmítl poskytnout další podrobnosti. Podle Robertsonových slov zdůvodnili její výpověď tím, že by svými názory mohla podkopávat duchovnost studentů. "Nic ve smlouvě neříká, že s církví v něčem nemohu soukromě nesouhlasit," tvrdí Robertsonová. "Ve smlouvě není nic, co by říkalo, že na Facebooku nemohu vyjádřit své osobní názory."
V příspěvku na Facebooku Robertsonová sama uznala, že její názory jsou v rozporu se současnou politikou mormonské církve, ale doufá, že časem církev sama uzná škodu, jakou tato politika napáchala. "Budu vždycky stát za rovností pro LGBT komunitu," napsala Robertsonová. "Sexualita a pohlaví nejsou binární, existuje spektrum, takoví jsme."
Robertsonová už řadu let přemýšlí nad tím, jak jdou dohromady její názory s náboženstvím, které vyznává. Je stále praktikující mormonkou, uvažuje ale o tom, že církev opustí. Také se obává se, že ji církev po jejím příspěvku na sociálních sítích a vyhazovu z práce exkomunikuje. Přesto svého statusu nelituje. "Myslím, že je to něco, co bylo potřeba vyslovit nahlas, a to zejména v komunitě, v níž jsem já," myslí si mladá žena.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.