Spojené státy prožívají historický okamžik svých dějin. V projevu předneseném ve čtvrtek večer místního času to řekl Barack Obama, který přijal nominaci Demokratické strany na kandidáta příštího prezidenta Spojených států. Na stadionu v Denveru slíbil, že v případě zvolení napraví ekonomické chyby minulých osmi let vlády republikánů, ukončí válku v Iráku.
Ale zároveň dokončí i boj proti al-Kajdě v Afghánistánu a obnoví pověst USA v zahraničí.
Důraz kladl na témata, která budou klíčová v jeho kampani do listopadových voleb, totiž na pomoc ekonomicky strádající střední třídě Američanů, na svou schopnost zajistit Americe bezpečnost a na to, že případné vítězství jeho republikánského soupeře Johna McCaina by ve skutečnosti znamenalo třetí volební termín pro prezidenta George Bushe.
"Scházíme se zde v době, kdy je náš národ ve válce, naše ekonomika je rozbouřená a americká naděje je znovu ohrožena. Jsme zde, protože tuto zemi milujeme příliš na to, abychom dopustili, aby příští čtyři roky vypadaly stejně jako těch osm minulých.
ČTĚTE TAKÉ: Obama: Další přírůstky na hřbitov prázdných slibů, anebo?
Čtvrtého listopadu musíme povstat a říci: Osm stačilo," řekl s připomínkou data prezidentských voleb.
Spojil svého republikánského soupeře Johna McCaina s politikou George Bushe, když řekl: "Neříkejte mi, že demokraté nebudou bránit tuto zem. Neříkejte, že nám demokraté nezajistí bezpečí. Bushova a McCainova zahraniční politika zničila odkaz budovaný generacemi Američanů - demokratů i republikánů - a my tento odkaz obnovíme."
Ujistil také, že jako vrchní velitel ozbrojených sil nebude nikdy váhat, půjde-li o obranu národa, ale že vojáky pošle do boje jedině s jednoznačným úkolem, náležitým bojovým vybavením a také zárukami na péči a výhody po návratu.
Prohlásil, že ukončí válku v Iráku, zastaví závislost USA na blízkovýchodní ropě a že je připraven obnovit "přímou diplomacii, která zabrání Íránu získat jaderné zbraně".
Obama byl oficiálně jmenován kandidátem na sjezdu své strany ve středu a ve čtvrtečním projevu nominaci přijal slovy: "Přijímám vaši nominaci na prezidenta Spojených států s velkou vděčností a pokorou. Stal se prvním černochem, který se bude ucházet o funkci hlavy státu. Projev pronesl na denverském stadionu, na němž se shromáždilo na politickou akci bezprecedentních 84 tisíc lidí.
Snažil se přítomné přesvědčit, že je jedním z nich, když tvrdil, že vidí v tvářích vojáků vracejících se Iráku a Afghánistánu tvář svého dědečka, který byl veteránem 2. světové války. Matku mu prý připomíná přepracovaná studentka toužící po tom zajistit svým dětem lepší život. Babičku zase slyší z úst podnikatelky, která se potýká s diskriminací. "Chápu, že nejsem nejpravděpodobnější kandidát pro ten úřad. Nemám ten pravý původ, nestrávil jsem svůj život v sálech ve Washingtonu. Ale stojím tu dnes před vámi, protože v celé Americe se něco zamíchalo.
Ti, kdo se mnou nesouhlasí, nechápou, že v těchto volbách nikdy nešlo o mne, ale o vás," řekl Obama.
Těm, kdo tvrdí, že Obama nemá dostatek zkušeností na to, aby vedl zemi, dal najevo, že má velkolepé plány jak zlepšit život Američanů - daňové úlevy, víc peněz pro školství a zdravotní péči, skoncování se závislostí na ropě a ukončení války v Iráku. "Ameriko, teď není čas na skromné plány," řekl.
Na podiu se před Obamou nečekaně objevil také Joe Biden, který bude kandidovat na funkci budoucího viceprezidenta. Dnes oba s manželkami odjíždějí na třídenní cestu po severoamerických průmyslových státech.
Podle průzkumu Gallupova ústavu z prvních tří dnů sjezdu Demokratické strany by nyní Obamu volilo 48 procent lidí, zatímco McCaina 42 procent. Agentury ale připomínají, že nominační sjezdy se vždy promítnou do průzkumů a že se situace může změnit v McCainův prospěch příští týden, kdy se koná sjezd Republikánské strany.
Foto: AP a Reuters