USA chtějí zmodernizovat jaderné zbraně v Evropě
16.03.2010 07:00
Zatímco se v západní Evropě opakovaně objevují výzvy ke stažení amerických jaderných zbraní ze starého kontinentu, ve Washingtonu mají jiné plány. Ministerstvo energetiky USA nyní dokonce požádalo o dvě miliardy dolarů na modernizaci bomb B-61.
Tyto zbraně jsou mimo jiné uskladněny v sousedním Německu, jehož ministr zahraničí Guido Westerwelle (FDP) se nechal záhy po nástupu do úřadu loni na podzim slyšet, že je ve Spolkové republice nechce.
Vláda v Berlíně chce stažení bomb dosáhnout prostřednictvím jednání v NATO, tak to stojí v koaliční smlouvě CDU/CSU a FDP. Bomby jsou pozůstatkem jaderného zbrojení v dobách studené války.
Návrh státního rozpočtu amerického ministerstva energetiky obsahuje pořádné překvapení, píše magazín Spiegel. Pro léta 2011 až 2015 požaduje tento úřad téměř dvě miliardy dolarů na modernizaci jaderných bomb typu B-61.
ČTĚTE TAKÉ: Blamáž NATO. Aktivisté korzovali na základně
USA urychlují výrobu obří bomby na podzemní úkryty
Jak se likviduje atomová bomba a jak se to hlídá
Zbraně tohoto typu jsou umístěny i v Evropě, mimo jiné letecké jednotky bombardérů Bundeswehru v Eifeldorf Büchelu. V aktivním arzenálu má nyní americké letectvo zhruba 150 strategických B-61.
K tomu je nutné připočíst asi 400 exemplářů menší výbušné síly a dalších přibližně 200 bomb.
Za vývoj, stavbu a modernizaci atomových zbraní je v USA odpovědná National Nuclear Security Administration NNSA), která je přiřazená k ministerstvu obrany a jež své plány koordinuje s Pentagonem. Šéf NNSA Thomas d'Agostino a ministr obrany Roberta Gates jsou zastánci rozsáhlé modernizace jaderného arzenálu USA a související hospodářské infrastruktury.
Oba sloužili už pod prezidentem Georgem W. Bushem a propagují i vývoj nového projektu Reliable Replacement Warhead (Spolehlivá náhradní hlavice, RRW). Do svého nového projektu modernizace zahrnuje NNSA i atomové zbraně v Evropě.
Tomu má předcházet rozsáhlá studie, která má vyjasnit, zda modernizace nejstarších jaderných zbraní, jež má armáda USA ve výzbroji, je vůbec možná.
Modernizované bomby mají být navíc uzpůsobeny tak, aby je mohly nést nejen evropské letouny Tornado a americké F-15 a F-16, ale i příští generace strojů Joint Strike Fighter. Výsledkem vývoje bomby má být nová B-61, modifikace 12.
Dosud existuje šest verzí jaderné bomby B-61. Dvě se nasazují jako výzbroj strategických bombardérů - jde o verzi („Mod") 7 a ničitele bunkrů Mod 11. Tři další jsou taktické atomové zbraně, které jsou nasazovány v rámci regionálních odstrašujících systémů. K nim patří i nejstarší typy skladované v Evropě: B-61 Mod 3 a 4, jakož i novější zbraně (jako rezerva v USA) typu B-61 Mod 10. Jde přitom o přestavěné jaderné hlavice odstrojených raket Pershing II.
Modernizace má udělat z dosavadních pěti modelů dvě moderní verze - bunkry ničící B-61 Mod 11 a nová jaderná víceúčelová bomba Mod 12. tyto do značné míry nové zbraně by měly nést jak bombardéry s dlouhým doletem, tak stíhací bombardéry.
Foto: globalsecurity.com a Pentagon
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.