Nové zbraně
V USA vyvíjejí superhelikoptéry, měly by létat i bez pilota
18.08.2014 07:00
Americká armáda hledá nástupce úspěšných vrtulníků AH-64 Apache a UH-60 Black Hawk, který si možná vybaví i ti, kdo se o vojenskou techniku blíže nezajímají, ale viděli film Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down). Jde o víceúčelový stroj využívaný k vzdušným útokům, výsadkům i záchranným operacím. S novými měřítky letounů přichází Bell Helicopter a Boeing-Sikorsky.
Prvně jmenovaná firma uspěla u Pentagonu s projektem konvertoplánu V-28 Valor, druhý společný tým s helikoptérou s koaxiálními rotory SB-1 Defiant. Ta se vrtulníkům, na něž jsme zvyklí, podobá jen málo.
Už dlouhé roky se ve Spojených státech vedou diskuze, co má umět budoucí vrtulníková flotila armády. Do patnácti let se mají vyměnit dva až čtyři tisíce vrtulníků za přibližně sto miliard dolarů (asi dva biliony korun).
V takzvaném programu Future Vertical Lift (FVL) Pentagonu mimo jiné stojí, že nové stroje musejí samostatně překonat trasu mezi Kalifornií a Havají, což je zhruba 4000 kilometrů. Tedy bez překládky na loď či dopravní letadlo. Navíc musejí být vrtulníky podle potřeby schopné nasazení jak s posádkou, tak bez ní.
Dále, nové modely helikoptér mají létat dvakrát rychleji než ty dosavadní - nejméně 425 kilometrů za hodinu. A vše má stát méně. Ve výběrovém řízení jsou vedle zmíněných firem stále ještě též jejich menší konkurenti AVX a Karem Aircraft. Minulý týden ale padlo důležité předběžné rozhodnutí.
Tým Boeing-Sikorsky (50:50) oznámil, že ho armáda vybrala ke stavbě demonstrátoru. První let modelu se předpokládá v roce 2017.
SB-1 Defiant bude mít neobvyklý vzhled. Tým Boeing-Sikorsky navrhuje u svého stroje dva hlavní, velké koaxiální rotory, což jsou rotory nad sebou točící se proti sobě. Tuto techniku využívají hlavně ruské vrtulníky, například od firmy Kamov.
To poskytuje až o patnáct procent větší tah než v případě jednoho rotoru. Stroj má větší dostup, rychleji stoupá a uveze více užitečného nákladu.
Americký koncern Sikorsky se už před lety nadchl pro tento spíše neobvyklý rotorový koncept a doplňuje ho zadní tlačnou vrtulí.
To je i případ SB-1 Defiant, který bude dosahovat vyšších rychlostí. Se zadní tlačnou vrtulí bude rovněž možné razantněji brzdit. S experimentální helikoptérou X2, která využívá stejnou technologii, bylo už dosaženo rychlosti 481 kilometrů za hodinu.
Obě těžké průmyslové váhy Boeing a Sikorsky spolupracovaly už jednou na velkém projektu.
Dostaly zakázku postavit nový bojový vrtulník s označením RAH-66 Comanche. První let prototypu se uskutečnil roku 1996. Projekt však skončil fiaskem. Kvůli zpožďování a neustálému stoupání nákladů v roce 2004 program zastavili.
V té době už bylo proinvestováno sedm miliard dolarů z peněz daňových poplatníků. Zástupci Sikorského a Boeingu už prohlásili, že u SB-1 Defiant se katastrofa jako u helikoptéry Comanche nesmí opakovat.
Do boje o zakázku desetiletí se pustila i už zmíněna firma Bell Helicopter, kterou rovněž pověřili postavit do tří let prototyp vrtulníku nové generace.
Se svým modelem V-280 Valor navrhuje Bell vrtulník s malými křídly, na jejichž konci je namontován velký otočný rotor. Motory setrvávají ve stejné pozici. K tomu už výrobce nasbíral dost zkušeností s vývojem a provozem konvertoplánu V-22 Osprey.
Zjednodušeně řečeno, za letu se z vrtulníku stává vrtulové letadlo. Také tato tiltrotorová technika slibuje vysoké rychlosti. V případě V-280 Valor až 518 kilometrů za hodinu a bojový dolet tisíc kilometrů. Stroj může letět až ve výšce šest tisíc metrů.
Kritikům se ale u tiltrotorového konceptu nelíbí značné náklady na údržbu. Dalšími minusovými body konvertoplánu jsou větší rozměry, delší čas při změně jednotlivých fází letu a omezené možnosti obrany.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.