Studie
Věřící lidé žijí déle než ateisté či agnostici. Jak to?
14.06.2018 20:01 Původní zpráva
Věřící lidé žijí průměrně o čtyři roky déle než ateisté či agnostici. Může za to abstinence, meditace či sociální vazby, tvrdí nová studie publikovaná v časopise Social Psychological and Personality Science. Ti analyzovali více než 1500 nekrologů napříč celými USA, aby došli k tomu, jaké faktory jsou v našem životě důležité pro naši dlouhověkost. Zprávu přinesl server The Independent.
Rozdíl mezi věřícími a nevěřícími tkví hlavně ve společenské podpoře, různým praktikám uvolňujícím stres či odříkávání nezdravých návyků, tvrdí autoři ve své studii vedené psychologem Christianem Endem z Ohijské univerzity.
Z analyzovaných nekrologů jim vyplynulo, že lidé, kteří žili náboženský život, se oproti nevěřícím dožili průměrně o 5,64 let déle. Rozdíl ve vypočítané očekávané délce života byl u věřících už trochu nižší, konkrétně o 3,82 let. Prim v tomhle ohledu hrálo manželství, jakožto faktor, který zvyšuje délku života a pomáhá předcházet různým nemocem.
"Studie poskytuje přesvědčivý důkaz o tom, že existuje vztah mezi věřící participací a tím, jak dlouho se člověk dožije," citoval The Independent Baldwina Waye, spoluautora výzkumu.
Věřící lidé se obecně věnují ve společnosti více společným aktivitám, což jim může pomoci zahnat pocit osamělosti a udržet je od pohodlného životního stylu, který může zkrátit délku života. Nicméně analýza ve výzkumu ukázala, že to je jen zlomek celkového účinku vyšší dlouhověkosti.
Klíčem je abstinence?
"Přišli jsme na to, že v rámci nějaké náboženské příslušnosti představovalo dobrovolnictví a angažovanost se v různých sociálních organizacích zvýšení délky života jen o méně než rok. Je tedy zde stále mnoho dalších výhod, které z náboženské příslušnosti plynou a které nejsme schopni vysvětlit," řekla další autorka studie Laura Wallaceová.
Autoři se shodují, že hlavním faktorem tak je nejspíš abstinence - zdržování se alkoholu či jiných návykových látek. Jedná se ale spíše o domněnku, jelikož v nekrolozích nebyly tyto poznatky o lidech zaznamenány. Určitou roli pak podle Wallaceové mohou sehrát i různé uklidňující meditace jako například jóga.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.