Stížnosti na režim
Vyšetřete Madura, žádají mezinárodní soud americké země
26.09.2018 18:45
Pět latinskoamerických zemí a Kanada žádá Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu, aby zahájil vyšetřování více než desítky představitelů venezuelského režimu, včetně prezidenta Nicoláse Madura, kvůli zločinům proti lidskosti. Těch se tito politici a armádní důstojníci podle stížnosti dopouštějí jednak zásahy proti opozici, ale i tím, že se Venezuelanům doma nedostává potravin a léků. Ti proto masově utíkají za hranice, což způsobilo migrační krizi v Jižní Americe.
Kolumbie, Argentina, Chile, Peru, Paraguay a Kanada podepsaly dokument adresovaný ICC v New Yorku, kde se zástupci těchto zemí účastní zasedání Valného shromáždění OSN. Svou žádost doplnily zprávou Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva a zprávou generálního tajemníka Organizace amerických států (OAS) Luise Almagra, v nichž experti dokládají porušování lidských práv ve Venezuele.
Stížnost k ICC na Madura podala už loni v červenci stovka členů kolumbijského a chilského parlamentu, inicioval ji tehdejší kolumbijský senátor a nynější prezident Iván Duque. Loni v listopadu pak ICC požádala o vyšetřování Madura a dalších čtyř vysoce postavených venezuelských činitelů bývalá venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová, kterou Madurův režim kvůli kritice vládních kroků sesadil.
Už v roce 2016 podala stížnost na Madura k ICC manželka venezuelského opozičního lídra Leopolda Lópeze a jeho advokát, kteří ve své zprávě do Haagu mimo jiné popsali mučení politických vězňů a pronásledování opozičních politických stran.
ICC je nezávislý orgán (není součástí OSN), jehož úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů ve světě. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN. Venezuela je členem ICC od jeho vzniku v roce 2002.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.