Zajetí Betancourtové skončilo. Po šesti letech
02.07.2008 21:24 Aktualizováno 03.07. 07:00
Tři američtí rukojmí a Ingrid Betancourtová, někdejší kolumbijská prezidentská kandidátka, byli ve středu osvobozeni ze zajetí levicových povstalců.
Podle kolumbijského ministra vnitra Juana Manuela Santose byla všechna osvobozená rukojmí v celkem dobrém stavu i po letech strávených v džungli. Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) doposud držely nejméně čtyřicet důležitých zajatců. Ty rebelové hodlali vyměnit za své vězněné druhy.
ČTĚTE TAKÉ: Kolumbie hlásí smrt legendárního vůdce povstalců FARC
FARC unesly Betancourtovou v roce 2002. Minulý rok povstalci zveřejnili její videonahrávku, na níž vypadala vyzáble a sešle.
"Chtěla bych nejprve poděkovat Bohu a kolumbijským vojákům," řekla v prvním interview vojenské rozhlasové stanici, jen několik hodin po osvobození. "Operace byla naprosto perfektní. I my rukojmí jsme byli dokonale překvapeni," dodala.
Podle Betancourtové po příletu bílého vrtulníku s údajnými ozbrojenci FARC stráže vyvedli rukojmí ke stroji. Osádka vrtulníku zajatce spoutala na rukou i na nohou a naložila je dovnitř. Přisedl velitel ostrahy zvaný César a jeden další povstalec a stroj vzlétl. Ve vzduchu však posádka odzbrojila a svázala Césara a jeho průvodce, uvolnila zajatce a oznámila jim, že jde o akci na jejich osvobození realizovanou zvláštním vojenským komandem. "Byl to úžasný zlom. Ve vteřině nám bylo jasné, že naše mnohaleté martyrium končí," uvedla.
Jak již dříve oznámil ministr obrany Juan Manuel Santos, vojáci osvobodili rukojmí pomocí triku. Vojenské rozvědce se podařilo inflitrovat se až do "prvního kruhu" FARC a dosáhnout toho, aby tři skupiny rukojmích včetně Betancourtové byly soustředěny na jednom místě v jižní části země. "Pak jeden vrtulník, který ve skutečnosti patřil armádě a na jehož palubě byli příslušníci tajných služeb, osvobodil rukojmí na místě jejich soustředění," řekl ministr.
„Byla to nebývalá operace. Vejde do historie pro svou smělost a účinnost," řekl Santos novinářům.
Šestačtyřicetiletá politička, která má také francouzské občanství, ocenila po příletu na letiště v hlavním městě Bogotě podporu kolumbijské i mezinárodní veřejnosti, jež ji prý doprovázela během zajetí. "Děkuji vám, Kolumbijci. Děkuji také Francouzům a všem, kteří byli na celém světě v mysli se mnou," řekla španělsky a francouzsky se slzami v očích.
Francouzské televizní stanice přerušily běžné vysílání a věnovaly pozornost výhradně zprávě z Kolumbie. Betancourtová je čestnou občankou Paříže, její velký portrét je už několik let na průčelí pařížské radnice. Řada komentátorů poukazovala na to, že Betancourtová se nakonec neocitla na svobodě vzhledem k mezinárodní kampani, ale díky kolumbijské armádě. Podle nich tak slavila úspěch tvrdá linie kolumbijského prezidenta Álvara Uribeho.
FARC jsou nejstarší povstaleckou skupinou v latinské Americe. V dobách své největší slávy bylo jejích 17 tisíc bojovníků schopno útočit na města a unášet téměř podle libosti. V minulých letech však byli levicoví rebelové zatlačeni do odlehlých oblastí. Jejich počet se pohybuje okolo devíti tisíc a letos přišli už o tři důležité velitele.
ČTĚTE TAKÉ: Stále více kolumbijských povstalců prý skládá zbraně
Foto: archiv a ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.