Karibský ostrov Haiti postihlo v úterý silné zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály. Podle odborníků jde o nejsilnější otřesy, které byly v oblasti zaznamenány, a bude to pro nejchudší zemi Ameriky znamenat velkou katastrofu. Hlavní město Port-au-Prince bylo z velké části zničeno. Zřítila se i rezidence prezidenta.
Veškeré komunikace s Haiti otřesy přerušily, takže spojení je možné pouze přes satelitní telefony. Žádné oficiální zprávy o obětech a škodách nejsou zatím k dispozici.
Haitské úřady nejsou s to zjistit ani přibližný počet mrtvých, zraněných či pohřešovaných. V severní části hlavního města leží na ulici mnoho mrtvých i zraněných.
Po zemětřesení, které dosáhlo sedmi stupňů Richterovy stupnice, a nejméně 28 následných otřesech leží v ulicích hlavního města plno těl. Zřítila se spousta budov, hodně poškozena je i rezidence prezidenta. Hlava státu René Préval je podle haitského velvyslance v USA v pořádku.
PSALI JSME: Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení
Polákům dochází sůl i lopaty. Němce trápilo náledí
Zřítilo se také ústředí stabilizační mise OSN na Haiti (MINUSTAH) - v pětipatrové budově obvykle bývá 200 až 250 lidí, nicméně v době zemětřesení (před 17. hodinou místního času, to je 23 hodin středoevropského) už pravděpodobně někteří z nich budovu opustili. MINUSTAH zahrnuje celkem 7000 modrých baretů, 2000 zahraničních policistů, 490 civilních zaměstnanců ze zahraničí, 1200 haitských civilních pracovníků a 200 dobrovolníků OSN.
V severní části ostrova působí také dva Slováci. Salesiánský misionář a jeho pomocník jsou údajně v pořádku.
Trosky prohledávají vojáci mise, většinou brazilští, avšak podle šéfa mírových operací OSN Alaina Le Roye se zatím nepodařilo zachránit nikoho. Druhá budova mise OSN, která leží poblíž letiště a slouží jako logistická základna, byla poškozena jen lehce.
Mezi pohřešovanými je také nejvyšší velitel operací MINUSTAH Hedi Annabi, který byl v době zemětřesení v budově.
Vážně byly poškozeny i další budovy OSN, například Programu pro rozvoj, odkud je hlášeno i mnoho zraněných.
Řada z těchto oficiálních budov, ale i úřadoven haitské vlády, vznikla před desítkami let z bývalých hotelů. Ušetřeny při otřesech nezůstaly kostely, ministerstva ani parlament. Mnoho vážně zraněných lidí v ulicích hodiny marně čeká na lékařské ošetření.
V troskách jsou pohřbeny stovky a možná tisíce lidí, uvedl podle agentury Reuters zaměstnanec americké charitativní organizace Food for the Poor.
"Celé město je ponořeno ve tmě, tisíce lidí sedí na ulicích, nemají kam jít," řekl. "Myslím, že stovky obětí bude vážně podceněný odhad," dodal.
Na stovky, respektive na tisíce odhadují oběti zemětřesení i další pracovníci humanitárních organizací. Mezi oběťmi budou možná i cizinci, protože například kolem 200 lidí zůstalo pohřbeno v troskách jednoho velkého hotelu.
Hlášeny jsou už případy rabování. Lidé prohrabávají trosky zříceného supermarketu, aby zjistili, co v něm zbylo použitelného.
Silnice a další přístupové komunikace k Port-au-Prince jsou plné lidí, kteří na nich zřejmě chtějí strávit zbytek noci. Zemětřesení však silnice poškodilo, takže není možné dopravovat zraněné do nemocnic v okolí metropole.
Pomoc obětem zemětřesení už organizují Kanada, Francie a Spojené státy. Pokud by nebylo funkční letiště v metropoli, pak by mohla být pomoc dopravována ze sousední Dominikánské republiky, s níž Haiti sdílí ostrov Hispaniolu.
Z Francie již míří na karibský ostrov dvě letadla se záchranáři a humanitární pomocí.
Během dneška se sejde generální tajemník OSN Pan Ki-mun s vysokými představiteli organizace, aby projednali koordinaci pomoci.
Foto: ČTK/AP