Afghánistán schválil ve vší tichosti zákon, který umožňuje mužům šíitské víry odmítnout jejich manželkám jídlo a živobytí, jestliže nechtějí vyjít vstříc jejich sexuálním požadavkům. Stalo se tak přes mezinárodní tlak proti původní podobě legislativy, kterou prezident Karzáí slíbil revidovat.
Konečná podoba zákona rovněž zaručuje opatrovnická práva nad dětmi výlučně otcům a dědečkům, navíc od žen požaduje, aby jim jejich muž dal svolení, pokud chtějí pracovat. Informuje o tom britský list Guardian.
ČTĚTE TAKÉ: Karzáí přezkoumá legalizaci znásilňování manželek
Zákon současně v podstatě umožňuje mužům, kteří znásilní ženu, aby se vyhnuli trestnímu stíhání tím, že ji zaplatí odškodné, takzvané „krvavé peníze", pokud ji při znásilnění zranili, upozorňuje americká charitativní organizace Human Rights Watch (HRW).
Kontroverzní zákon vzbudil rozruch a kritiku především západních zemí už letos v dubnu. Hovořilo se o návratu do středověku a legalizaci znásilňování šíitských manželek.
Nejspornější článek č. 132 nového zákona podle médií zněl: „Pokud muž není na cestách, má právo na sexuální styk se svou manželkou jednou za čtyři dny... Pokud není žena nemocná, je povinna odpovědět kladně."
Třebaže Hamíd Karzáí v některých pasážích ustoupil mezinárodnímu tlaku, lidskoprávní aktivisté upozorňují, že se sice částečně změnil jazyk, ale nový zákon stále obsahuje represivní prvky a je v rozporu jak s afghánskou ústavou, tak mezinárodními smlouvami podepsanými Afghánistánem.
Nová legislativa obsahuje například následující formulace: „Tamkín je připravenost manželky podrobit se rozumné sexuální potěše svého chotě, a je jí zapovězeno vycházet z domu bez manželova dovolení, pokud to nevyžadují mimořádné okolnosti... Jestliže manželka výše uvedená ustanovení nedodrží, je považována za neposlušnou."
Na přijetí zákona tlačil šíitský klerik ajatolláh Mohsení, považovaný ve věcech víry za radikála, o němž se předpokládá, že má vliv na rozhodování části šíitských voličů v zemi, kteří tvoří asi 15 až 20 procent populace.
Náboženstvím Afghánistánu je islám - 80 procent obyvatel vyznává sunnitskou víru, až 20 procent jsou šíité. Šíitský islám vyznává zejména menšina Hazárů, žijících ve středním Afghánistánu.
Prezident Karzáí usiluje o své znovuzvolení a hledá mimo jiné podporu u menšinových duchovních. Za podporu fundamentalistů je Karzáí ochoten prodat afghánské ženy, konstatuje HRW. Volby do parlamentu se pod Hindúkušem konají 20. srpna.
Foto: ČTK/AP a Reuters