Ahmadínežád čeká na volby. Vítězství nemá zdaleka jisté
31.05.2009 20:03
Do íránských prezidentských voleb nezbývají ani dva týdny a obyvatelé půlmilionového Eslámšahru, kteří před čtyřmi lety dali hlas nynějšímu prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínežádovi, jsou tentokrát rozpolceni. Půlka z nich zůstává na straně Ahmadínežáda, ta druhá chce dát hlas nejnebezpečnějšímu z jeho soupeřů, expremiérovi Mírovi Hosejnovi Músávímu.
"Je to dobrý muž, dokázal zemi vládnout za války," říká o Músávím osmatřicetiletý zelinář Hamzí Šírzad.
ČTĚTE TAKÉ: Írán: velká čtyřka jde do boje o prezidentsví
Írán veřejně popravil tři útočníky na měšitu
Írán znepřístupnil před volbami prezidenta Facebook
Músáví vedl íránskou vládu v době íránsko-irácké války v 80. letech a dokázal tehdy Írán uchránit před inflací. Právě to mu zajišťuje sympatie mnohých Íránců, protože za Ahmadínežáda ceny vzrostly o 25 procent.
Šírzad se ke svému názoru hrdě hlásí a Músávího plakát přilepil na zeď za pokladnou svého krámu. "Ekonomika je v krizi a tento muž je schopen zabránit dalšímu zhoršení situace," prohlašuje Šírzad.
Patří stejně jako Músáví k menšině Ázerbájdžánců a v Eslámšahru, který leží asi 30 kilometrů jižně od metropole a je znám příjemným klimatem, žije už dvacet let. "Loni jsem měl každý měsíc zisk pět milionů ríjálů (9500 korun), teď o peníze přicházím. Za rok se ceny potravin zdvojnásobily. Například kilo melounu bývalo za 3500 ríjálů, dnes je za sedm tisíc," tvrdí kupec.
Jeho názor sdílí i třiadvacetiletý dělník Alí Karímí. "Músáví je správná volba, zabrání dalšímu zhoršení situace," domnívá se.
Prezident má stoupence mezi nejchudšími
Ahmadínežádových plakátů je ve městě málo, avšak jeho stoupenců je stále dost, zejména mezi těmi nejchudšími. "Je jedním z nás. Pro dělníky a důchodce toho udělal hodně," říká třiašedesátiletý důchodce Hosejn Chosraví, který pochází z provincie Gílán a v Eslámšahru žije tři desítky let. Jeho měsíční důchod činí v přepočtu osm tisíc korun a vláda slibuje zvýšení.
Músávího slabinou je to, že se roku 1989 z politiky stáhl a od té doby o něm mnoho Íránců neslyšelo. "Nevíme, co dělal těch minulých dvacet let, zatímco pan Ahmadínežád pracoval pro dělníky. Budeme volit jeho," stojí si na svém Chorsaví a jeden z jeho sousedů přikyvuje.
Ahmadínežád si na svou stranu získal také mnoho žen. "Jsem hrdá na to, co udělal pro náš jaderný program, a na to, jakým způsobem hovoří ve sporu se Západem s USA. Má blízko k obyčejným lidem," říká o prezidentovi Fírúze Gholámíová. Je jí 25 let a před třemi lety si v Eslámšahru otevřela parfumerii. Její manžel pracoval jako vládní úředník, ale o práci přišel, takže chce volit Músávího. "Ale já dám hlas Ahmadínežádovi," říká Fírúze. Její rodina je dokladem toho, do jaké míry jsou Íránci před volbami rozděleni.
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.