Ahmadínežád vyhrál volby. Músáví mluví o podvodech
13.06.2009 08:00 Aktualizováno 13.06. 12:24
Dosavadní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád získal podle předběžných výsledků v pátečních prezidentských volbách téměř dvě třetiny hlasů a porazil nejsilnějšího ze svých tří soupeřů liberála Míra Hosejna Músávího. Oznámila to dnes volební komise.
Poražený Músáví volby zpochybnil a označil je za "šarádu". Nečekaně jasné vítězství konzervativního prezidenta zvýšilo v Íránu napětí.
"Osobně silně protestuji proti mnoha zřejmým vadám a varuji, že se nevzdám této nebezpečné šarádě. Výsledek takového vystupování některých úředníků ohrozí základy islámské republiky a bude znamenat tyranii," prohlásil Músáví. Nařkl také úředníky z manipulace s odevzdanými hlasy. Podle Reuters také policie nepustila novináře na Músávího plánovanou tiskovou konferenci.
ČTĚTE TAKÉ: Músáví i Ahmadínežád se prohlásili za vítěze voleb v Íránu
Volební horečka vrcholí. Íránci hlasují o prezidentovi
Podle předběžných oficiálních výsledků po sečtení téměř všech hlasů získal venkovem podporovaný Ahmadínežád 63,3 procenta hlasů a o 9,5 milionu hlasů víc než Músáví, pro kterého se vyslovilo 34,07 procenta voličů. Zúčastnilo se přes 82 procent z víc než 46 milionů voličů.
"Bezprecedentní účast voličů ukazuje podporu a důvěru Íránců v režim islámské republiky a důvěru ve vůdce islámské revoluce ajatolláha Alího Chameneího," řekl novinářům poradce odstupujícího prezidenta.
Zdůraznil, že Ahmadínežád bude pokračovat v politice pomoci lidovým vrstvám a rozdělování bohatství, což kritizovali jeho odpůrci jako prvotní příčinu inflace.
Músaví: Vítězem jsem já
Músáví ještě před skončením hlasování vystoupil v pátek večer na tiskové konferenci a řekl, že je bez jakýchkoli pochybností vítězem on. Lidé z jeho tábora hovořili o 65 procentech hlasů. Státní agentura IRNA ale vzápětí oznámila, že vítězem je Ahmadínežád. Až pak začala vydávat předběžné výsledky volební komise. Ahmadínežád podle ní vedl od samého počátku sčítání.
To ale neodpovídá předpokladům, podle nichž měla velká účast voličů, o níž se hovoří od pátečního rána, pomoci spíše Músávímu. Tento liberál navíc tvrdí, že v některých okrscích se mnoho jeho příznivců nedostalo k urnám přesto, že bylo hlasování o šest hodin prodlouženo. Na mnoha místech prý zase chyběly volební lístky.
Ranní potyčky v ulicích
Ač ministerstvo vnitra zakázalo shromáždění až do vyhlášení konečných výsledků, už dnes brzo ráno místního času se v Teheránu střetli Músávího stoupenci s policisty. "Zůstaneme tady a umřeme tady," vykřikovali stoupenci Músávího, když se je policie snažila rozehnat. "Zničili tuto zemi a chtějí ji ničit další čtyři roky," křičeli před volebním štábem svého kandidáta.
Ahmadínežádovi stoupenci slavili na jiném místě Teheránu. "Jsem šťasten z vítězství mého kandidáta, protože pomáhá chudým a honí zloděje," řekl dvaadvacetiletý prodavač obložených chlebů.
Situace v Íránu je po ostré předvolební kampani napjatá a riziko nepokojů je podle odborníků velké.
Bez zahraničních pozorovatelů
Írán neumožňuje sledovat volby zahraničním pozorovatelům. Obvinění z podvodů proti Ahmadínežádovi byla vznesena už v minulých volbách v roce 2005, ale po důkazech se nikdy nepátralo.
ČTĚTE TAKÉ: Ahmadínežád čeká na volby. Vítězství nemá zdaleka jisté
Írán: velká čtyřka jde do boje o prezidentsví
Ahmadínežáda volil venkov a obyvatelé chudých městských čtvrtí, Músáví má mnoho stoupenců mezi mládeží, ženami a v bohatších městských oblastech. Jeho zvolení by mohlo znamenat uvolnění poměrů v Íránu i vztahů se Západem, ale ani on stejně jako ostatní kandidáti nesliboval zastavení obohacování uranu.
Konec závanu nadějí
Na Ahmadínežádovo vítězství už reagoval Izrael. Náměstek ministra zahraničí Danny Ayalon prohlásil, že nyní je třeba zabránit Íránu, aby získal jaderné vybavení. "Pokud existoval závan naděje na změnu v Íránu, Ahmadínežádovo zvolení ukazuje lépe než cokoli jiného rostoucí hrozbu pro Izrael," uvedl v prohlášení. Ahmadínežád se v minulosti vyznačoval ostrou protiizraelskou rétorikou.
Írán neumožňuje sledovat volby zahraničním pozorovatelům. Obvinění z podvodů byla proti Ahmadínežádovi vznesena už v minulých volbách v roce 2005, ale po důkazech se nikdy nepátralo.
Zahraniční analytici předpovídají, že výsledek voleb zkomplikuje americkému prezidentovi Baracku Obamovi snahy obnovit americko-íránské vztahy. "Je to značná rána nadějím, že Írán bude lépe plnit svoje závazky," řekl bývalý analytik CIA Bruce Riedel.
"Jak zřejmé vítězství, tak i zřejmé podvody komplikují strategii Baracka Obamy. Moje rada zní, že by měli lépe zvažovat další sankce," soudí člen Rady pro zahraniční záležitosti Elliott Abrams. Další Ahmadínežádův mandát by podle něj mohl podnítit Washington k větším sankcím vůči Íránu, bude-li ten dál odmítat vzdát obohacování uranu, čímž podle Západu směřuje k výrobě atomové bomby.
Foto: ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.