Barmské vojenské juntě se tvrdými zásahy proti demonstrantům a masovým zatýkáním z posledních dní podařilo prakticky zcela potlačit protivládní protesty. V sobotu vyšly do ulic Rangúnu jen stovky lidí, v neděli zely ulice města prázdnotou. Pokusit se přimět generály k dialogu s opozicí přiletěl do země o víkendu vyslanec OSN Ibrahim Gambari. Proti krvavým zákrokům pořádkové policie, při nichž v Barmě od středy zahynulo nejméně deset osob, demonstrovali lidé v řadě států světa, včetně České republiky.
K TÉMATU: V Barmě se opět zasahuje proti protestům
V Barmě nadále zůstává přerušen internet, který byl hlavním prostředkem předávání zpráv o situaci v zemi do zahraničí. Také telefonické spojení je údajně sporadické. Buddhističtí mniši, kteří byli klíčovou hnací silou demonstrací, jsou povětšinou drženi pod dozorem ve svých klášterech. Řada mnichů je také mezi zatčenými odpůrci režimu, jejichž počet po nových raziích v noci na neděli stoupl již zhruba na tisícovku. Asi 1100 politických vězňů junta držela ve vězení již před zahájením nepokojů.
V sobotu ještě byly v některých čtvrtích Rangúnu zaznamenány sporadické protivládní protesty, skupinky se však brzy rozptýlily, když proti nim zasáhly pořádkové síly slzným plynem, obušky a střelbou do vzduchu. Větší protestní pochod se uskutečnil jen ve městě Pakokku, ležícím asi 500 kilometrů na sever od Rangúnu, kde dvě hodiny městem pokojně kráčelo několik tisíc lidí, aniž proti nim policie zakročila.
Vládnoucí junta povolala do Rangúnu junta další vojenské a policejní posily, takže počet členů bezpečnostních jednotek zde vzrostl již na 20 tisíc. Demonstranti se vzhledem k této přesile do ulic vyjít neodvážili a podle svědků vládl ve městě napjatý klid. Barmská státní média oznámila, že klid a stabilita v zemi byly obnoveny, když se bezpečnostním složkám podařilo "ohleduplně a s použitím minimální síly" potlačit protivládní protesty.
Barmští vojenští vládci nicméně učinili alespoň jeden neobvyklý ústupek, když dovolili vyslanci OSN Ibrahimovi Gambarimu setkat se s vůdkyní opozice a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která je držena v domácím vězení.
Gambari se sešel také s některými představiteli barmské vlády - s náměstkem ministra zahraničí a s ministry informací a kultury. Zatím ale nebyl přijat dvěma nejvyššími činiteli, generálem Than Šweiem a jeho pravou rukou generálem Maun Eiem. Odletěl nicméně již podruhé do oficiální metropole země Neipyijta, což podle agentur vzbuzuje naději, že přeci jen dostane šanci tlumočit nejvyššímu vedení poselství mezinárodního společenství, vyzývající k mírovému řešení krize a navázání dialogu mezi juntou a opozicí.
Do Barmy přiletěl také náměstek japonského ministra zahraničí Mitodži Jabunaka, který chce u barmských politických špiček osobně naléhat na vyšetření smrti padesátiletého japonského kameramana, jenž je zatím jedinou zahraniční obětí nepokojů. Podle videozáznamů ho z blízkosti zastřelil barmský voják.
Znepokojení nad situací v Barmě vyjádřil rovněž papež Benedikt XVI., který zároveň vyzval k modlitbám za pokojné řešení krize. K apelům politiků a dalších osobností se přidává i světová veřejnost.
Stejně jako v řadě dalších zemích se také v Praze na Národní třídě v sobotu shromáždily desítky lidí, aby vyjádřili solidaritu s demonstranty v Barmě, odsoudili násilí a uctili památku lidí zastřelených během protestů. K památníku událostí 17. listopadu 1989, který připomíná začátek sametové revoluce v bývalém Československu, pokládali svíčky a květiny. Někteří manifestující přišli oblečeni do červené barvy, symbolizující mnišská roucha. Na setkání, jehož součástí byla i modlitba, promluvili zástupci Barmského centra Praha, pobočky Amnesty International ČR a neziskové organizace Člověk v tísni.
Foto: ČTK