Austrálie v následujících 12 měsících investuje až 250 milionů australských dolarů (přibližně 4,2 miliardy korun) do nových zařízení pro bezmála 800 běženců a žadatelů o azyl v novém australském internačním centru v Papui-Nové Guineji. Canberra má 31. října jedno ze svých středisek uzavřít, místní uprchlíci a azylanti ho však z obavy o svou bezpečnost odmítají opustit.
Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku a běžence, kteří doplují k jejím břehům, zadržuje a posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za jejich provozování zemím platí.
V roce 2016 nejvyšší soud v Papui-Nové Guinei rozhodl, že internační zařízení na ostrově Manus je ilegální, vládě ho nařídil uzavřít. Canberra doufala, že běžence v něm ubytované přijme místní společnost nebo Spojené státy. USA se k přijetí uprchlíků zavázaly loni na podzim za vlády Baracka Obamy, přijaly však zatím jen zhruba 50 z nich.
Australskou vládu za vzniknuvší situaci minulý týden kritizoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, země podle něj může svou migrační politikou způsobit humanitární krizi.
Představitelka australských pohraničních sil Mandy Newtonová dnes oznámila, že země poskytne finanční prostředky pro chod tří nových internačních zařízení.
"Běžencům dáme peníze na nákup jídla a dalších osobních věcí, bezpečnost bude zajištěna ve třech ubikacích a zdravotnickou péči zajistí tranzitní centrum východní Lorengau (ostrov Manus)," uvedla Newtonová.
Podle jednoho z běženců z Íránu, který je na ostrově už čtyři roky, však většina z uprchlíků zařízení ze strachu opustit odmítá. "Uprchlíci se buď přesunou do (zařízení) Lorengau, kde riskují, že je napadnou rozhněvaní místní obyvatelé, nebo se jich ujmou vojenské jednotky, které už dříve ohrožovaly jejich bezpečnost," citují ho novináři.