Celý jihoasijský Bangladéš se ocitl bez elektřiny. Někde trval výpadek půl dne, jinde ještě déle. V zaostalé zemi nejsou blackouty žádnou vzácností, ale tento byl největší od roku 2007. Jenže tehdy ho způsobil cyklon, nyní šlo o závadu způsobenou nejspíš lidskou chybou.
Vše vzniklo na propojení s Indií, odkud země kupuje významnou část své elektřiny. Propojení však funguje teprve rok, možná je vinen nedostatek zkušeností. Někdo z operátorů tu nešťastně zareagoval na menší problém na síti a odtud se, chce se říci bleskově, výpadek šířil dál. Jako domino vypadávaly jednotlivé rozvodny i elektrárny, až se do tmy ponořila celá země.
Nemocnice či třeba mezinárodní letiště disponují záložními zdroji, třeba naftovými generátory, ale jinde byli lidé odkázáni na baterky, svíčky a další zdroje nouzového osvětlení. Jsou však na takové situace zvyklí včetně toho, že bez proudu mnohde neteče ani voda.
Hlavní město Dháka bylo znovu pod proudem asi v jednu hodinu ráno, během neděle se podařilo obnovit dodávky prakticky všude. Někde to ale nešlo hladce a bylo třeba víc pokusů.
Muslimská země mezi Indií a Barmou patří z hlediska energetiky k nejchudším zemím světa. Vláda i zahraniční partneři se snaží energetiku rozvíjet nejrůznějšími způsoby, třeba zaváděním solárních panelů na venkově či plánovanou jadernou elektrárnou, ale vedle nedostatečných kapacit ji brzdí i špatné vedení či korupce. Pro srovnání - Česko disponuje asi dvojnásobným instalovaným výkonem, přitom Bangladéšanů je o sto pětapadesát milionů víc. Na druhou stranu to znamená, že se třetiny Bangladéšanů blackout vůbec nedotkl, ti totiž elektřinu doma nemají vůbec.