Jordánsko
Chléb předběhl zemědělství. Archeologové našli drobečky v peci
17.07.2018 13:19 Původní zpráva
Archeologové objevili v Černé poušti na severovýchodě Jordánska v tamějším ohništi drobečky, které pravděpodobně pocházejí z tehdejšího bochníku chleba. Pozoruhodné je na tom to, že se tato ohniště využívala před více než 14 tisíci lety, tedy dlouho před začátkem zemědělství. Informaci uvedl server theguardian.com
"Chléb jsme vždy považovali za produkt zemědělské společnosti. Nové poznatky z Jordánska ale napovídají, že jsme se možná mýlili a výroba chleba ještě předcházela cílenému pěstování rostlin," vysvětluje spoluautor studie Tobias Richter z univerzity v Kodani. Chléb z tohoto období lidé pekli podle archeologů z plodin, které přinesli lovci-sběrači.
Vědci udělali rozbor několik milimetrů velkých pozůstatků chleba a objevili hned několik přísad. Mimo jiné tehdejší bochník obsahoval luštěniny, rostliny připomínající dnešní zelí a divoké obiloviny včetně pšenice a ječmene. Podle vědeckého týmu pocházejí nalezené drobky z placatého nekvašeného chleba, takže tomu našemu se příliš nepodobal.
"Potraviny jsme v archeologii velmi dlouho přehlíželi, proto nejsou dostatečně prostudovány. Jsem si jistý, že pokud se zaměříme na ještě starší období, například dobu kamennou před 25 tisíci lety, tak objevíme taktéž pozůstatky obilných produktů podobné chlebu," vysvětluje Amaia Arranz-Oteaguiová, autorka studie z Kodaňské univerzity.
Richter ale upozorňuje, že chléb v tehdejší době rozhodně nepatřil mezí základní a běžnou potravinu jako dnes. Vychází údajně z toho, že sběr plodin pro jeho výrobu byl poměrně náročný a dlouhý proces. Názory archeologů se ale rozcházejí. Někteří považují chléb za pokrm, který si nosili lovci-sběrači na své dlouhé cesty, jiní se domnívají, že se jednalo o jídlo, které bylo součástí rituálních událostí.
"Už dříve jsme věděli, že lidé v těchto komunitách zpracovávali rostliny různým způsobem. Tato studie je první, která potvrzuje úlomky chleba z tak dávného období," uzavírá Amy Bogaardová, profesorka archeologie se specializací na neolit a dobu bronzovou na Oxfordské univerzitě ve Velké Británii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.