Ostrov důchodců
Čínští senioři jezdí masově na "čínskou Floridu"
26.03.2017 06:05
Pod palmami obklopujícími pláž se tiše usmívá paní Wang. Tropické klima ostrova Chaj-nan přitahuje každou zimu statisíce důchodců, kteří utíkají před tuhou zimou a znečištěním na severovýchodě Číny. "U nás v Charbinu je 30 stupňů pod nulou, to se nedá vydržet! Tady je krásně," říká paní Wang. Na Chaj-nanu je průměrná roční teplota přes 25 stupňů.
Sedmdesátnice Wang žije v metropoli provincie Chej-lung-ťiang na hranicích se Sibiří, kde se těží uhlí. Město je proslulé svými skulpturami z ledu, těžkým průmyslem a neustálým smogem.
V roce 2008 se Wang i s manželem sbalila a na několik měsíců se nastěhovala do velkého přímořského letoviska San-ja na Chaj-nanu, v nejjižnější provincii Číny. Od té doby tam jezdí každou zimu, od října do dubna. Teplota je tam celý rok stálá.
Na Chaj-nanu, ostrově s nízkou industrializací, se opravdu dá dýchat, říká Čchi Ning-sia, která se připojuje k tanečníkům na břehu moře. Je jí přes šedesát a pochází rovněž z provincie Chej-lung-ťiang.
Paní Čchi přijela poprvé o letošní zimě s manželem a vnučkou. Zlepšilo se jí tam astma, kterým na čínském severovýchodě ve smogu trpěla. "Setkáváme se tady s lidmi z naší provincie a určitě se nenudíme," cituje ji agentura AFP.
Oba páry důchodců ilustrují masovou migraci připomínající atraktivitu Floridy pro americké penzisty.
V San-ja se každou zimu usazuje 600 tisíc až 700 tisíc starých lidí, počet obyvatel města se tak zdvojnásobuje, podotýká sociolog Chuang Čcheng. Téměř polovinu těchto "tažných ptáků", jak se jim tam říká, přichází ze tří provincií bývalého Mandžuska.
Kolem roku 2000 se Číňané z tohoto regionu začali usazovat v San-ja. V té době stál metr čtvereční pouze v přepočtu 7350 Kč. Pak tam začali přijíždět jejich příbuzní a přátelé, vysvětluje pan Chuang. Efekt sněhové koule se po roce 2010 změnil v obrovský nárůst počtu důchodců.
Odpoledne, jen několik uliček od pobřeží, mají důchodci k dispozici univerzitu třetího věku. Center pro trávení volného času je v San-ja nepočítaně. "Nabízíme stolní tenis, šachy, kurzy kaligrafie nebo informatiky," vypočítává pyšně ředitelka centra paní Čang.
San-ja bylo před 40 lety zaostalou rybářskou vesnicí. Ostrov Chaj-nan byl za císařství místem, kam se posílali zločinci a osoby, které upadly v nemilost. Pořadatel zájezdů Club Med tam dnes má prázdninovou vesničku a místní úřady chtějí přilákat bohatou klientelu ze zahraničí investicemi do marin a luxusních sídel. Daří se jim: v roce 2015 navštívilo San-ja 15 milionů turistů, o 70 procent více než před pěti lety. Teď je to i hlavní motor místní ekonomiky.
Důchodci ze severovýchodu do tohoto obrazu nezapadají: většina z nich nakupuje levně na místním tržišti, novotou zářící nákupní centra ignorují a raději než golf hrají karty.
Polovina důchodců trávících zimu v San-ja musí vystačit s měsíční penzí v přepočtu asi 11 tisíc korun. Tísní se ve velkých komplexech daleko od moře nebo jsou ubytováni u místních obyvatel.
"Takoví turisté úřady příliš nenadchnou. Sice se proti jejich pobytu nestavějí, ale ani jej nepodporují," říká sociolog Chuang Čcheng. Náporu důchodců ovšem nestačí infrastruktura, zejména pak nemocnice.
Více než 200 milionů Číňanů je starších šedesáti let a jejich migrace na jih bude sílit, upozorňuje Chuang. Projevuje se to podle něj už i v jižních provinciích od Jün-nanu po oblast Kuang-si.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.