Povolená akce
Demonstranti opět vyšli do ulic Hongkongu. Policie použila slzný plyn
01.01.2020 11:26 Aktualizováno 01.01. 14:45
Hongkongská policie použila slzný plyn proti účastníkům dalšího pochodu pořádaného na podporu demokratických požadavků demonstrantů, kteří protestují od loňského června. Akce byla povolená a podle organizátorů přišlo přes milion lidí. Policie po četných zásazích organizátory vyzvala, aby pochod zastavili. Lidé ale zůstali v ulicích a policisté začali vyvěšovat modré prapory na znamení, že akce je už nepovolená.
Účast muži zákona odhadli na 60 tisíc, avšak organizátoři tvrdí, že se dostavilo víc lidí než na první masové shromáždění loni v červnu. Tehdy se hovořilo o milionové ůčasti.
K prvnímu většímu zásahu slzným plynem dnes policie sáhla asi v polovině předpokládané trasy pochodu, když lidé začali ničit pobočku banky HSBC. Šlo o reakci na skutečnost, že banka zmrazila účty, z nichž organizátoři protestů hradili pomoc demonstrujícím.
Policie pak nařídila Občanské frontě za lidská práva, která pochod organizovala, aby akci zrušila. Hodinu nato policisté začali vyklízet ulice. Fronta však vydala prohlášení, v němž se hovoří o "krutém rozhodnutí" nechat zrušit "první letošní povolené shromáždění kvůli absurdní zámince". "Hongkongská vláda dává najevo neochotu naslouchat tomu, co říká dav, a upírá občanům právo na shromažďování," stojí v prohlášení. Od začátku protestů v červnu bylo zadrženo přes 6500 lidí.
Policisté na mnoho míst dopravili vodní děla a obrněné vozy, aby donutili lidi odejít z ulic. Nepodařilo se jim to ale podle agentury Kjódó ani s pomocí slzného plynu.
Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se požadavky rozšířily na záruky demokracie a také na vyšetření postupu policie proti demonstrujícím.
Násilí provázelo i silvestrovské oslavy, při nichž policisté použili kromě slzného plynu také pepřový sprej.
Jeden z účastníků dnešního pochodu student Tsoi řekl, že je těžké v protestech vytrvat. "Jsme velmi unavení. I když nepatřím k těm v první linii, jsem taky unaven," řekl. Podle jeho slov se k pěti hlavním požadavkům demonstrantů řadí i snaha vytvořit tlak na úřady a přinutit je řešit sociální problémy, jako je nedostatek pracovních příležitostí. To zajímá především mladé lidi jako Tsoi, tedy studenty, kteří brzo ukončí studium. Podle průzkumu zadaného agenturou Reuters protesty schvaluje 59 procent občanů Hongkongu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.