Do íránské elektrárny vkládají palivo. Západ varuje
21.08.2010 10:16
Íránští a ruští inženýři začali vkládat jaderné palivo do jaderného reaktoru v Búšehru v jižním Íránu. Založení paliva je klíčový krok ke spuštění elektrárny, reaktor tím však ještě aktivní nebude. Podle íránského ministerstva zahraničí má být reaktor spuštěn po islámském postním měsíci. Ten letos končí 9. září.
Během následujících deseti dnů bude dovnitř reaktoru, a poté do jeho jádra, vpraveno 163 palivových článků odpovídající 80 tunám uranového paliva. "Spouštění jaderného reaktoru je dlouhý proces, který trvá několik týdnů od zavezení paliva. Pak se musí ještě dělat řada testů. Takže zavezení paliva je první krok, spuštění štěpné řetězové reakce druhý krok, který bude následovat nejméně za tři týdny," řekla Českému rozhlasu ředitelka Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
"Toto zahájení operace je pro Írán velkým úspěchem. Ukazuje to také odhodlání Íránu a jeho schopnost vyvíjet aktivity spojené s jaderným programem," uvedl konzervativní zákonodárce z Teheránu Džávad Karímí.
ČTĚTE TAKÉ: Írán zahájí provoz své první jaderné elektrárny
EU zmrazí investice do energetiky Íránu
Podle odborníků spuštění elektrárny, jejíž výstavba přišla na miliardu dolarů, nepřiblíží Írán k výrobě jaderné bomby, jelikož Rusko bude pro reaktor dodávat obohacený uran a vyhořelé palivo naopak bude odvážet. Právě tento materiál by mohl Írán využít k výrobě plutonia pro jadernou zbraň, čehož se mezinárodní společenství obává. Rusko, které s dokončením elektrárny pomáhá, slíbilo zajistit bezpečnost operace.
Teherán navíc kategoricky tvrdí, že jeho jaderný program je čistě mírový, a naprosto nemá v úmyslu jaderné zbraně produkovat. Západ tomu ale nevěří, požádal Rusko, aby operaci v Búšehru odložilo, ale Moskva to odmítla.
PSALI JSME: Írán získal rakety S-300, Moskva a Minsk to popírají
Výstavba jaderné elektrárny v Búšehru trvá už 36 let. Několikrát byla přerušena íránskými politickými nepokoji. V 90. letech z obavy před zneužitím jaderné energie k výrobě zbraní varovaly USA. Od ostatních států tehdy požadovaly, aby se nepodílely na dostavbě objektu.
Český parlament se v roce 2000 usnesl, že tuzemským podnikům neumožní podílet se na dodávkách pro výstavbu jaderné elektrárny. O velkou zakázku na dovoz vzduchotechniky pro Búšehr tehdy přišla jedna z českých společností.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.