Prskající Kimové
Filmy, jež pořádně zvedly mandle vládcům Severní Koreje
04.07.2014 10:40
Severní Korea koncem června pohrozila Spojeným státům odvetou, pokud do kin uvedou film The Interview - komedii s Jamesem Frankem a Sethem Rogenem, jejíž zápletka se točí kolem plánu zavraždit severokorejského vůdce Kim Čong-una. Nebylo to ovšem poprvé, kdy KLDR řinčela zbraněmi a šlehala ostrou rétorikou kvůli hollywoodskému filmu.
Zpravodajský server The Hollywood Reporter sestavil přehled pěti dalších snímků, které uzavřená komunistická země ostře odsoudila, přísně zakázala - nebo využila k šíření vlastní politické propagandy.
1. DNES NEUMÍREJ (2002)
Bondovka Dnes neumírej líčí severokorejského padoucha ohánějícího se jadernými zbraněmi. Potvrdila tak postoj Spojených států, které KLDR zařadily ke státům tvořícím světovou "osu zla". Film samotný musel představovat značnou ránu pro tehdejšího severokorejského vůdce Kim Čong-ila - filmového nadšence a zaníceného fanouška snímků o Jamesi Bondovi.
V oficiálním prohlášení tehdy severokorejský Sekretariát výboru pro mírové sjednocení otčiny označil film Dnes neumírej za "špinavou a prokletou burlesku snažící se pošpinit Severní Koreu a urazit korejský lid". Vyzval ke stažení snímku z kin celého světa a obvinil USA, že jsou "říší zla", která šíří "nenormálnost, degeneraci, násilí a pokřivenou kulturu sexu".
2. TEAM AMERICA: SVĚTOVEJ POLICAJT (2004)
Severokorejští diplomaté nebyli nijak nadšeni, když tvůrci Trey Parker a Matt Stone vytvořili loutku Kim Čong-ila a předváděli ho jako nejistého megalomana, který je ve skutečnosti mimozemským švábem. Diplomaté lobovali - byť marně - za zákaz vysílání filmu v České republice. "Poškozuje obraz naší země," argumentovali. "Podobné chování není součástí naší politické kultury."
3. DET RØDE KAPEL (RUDÁ KAPELA, 2010)
Dánský filmař Mads Brügger si vysloužil označení "zvíře" za to, že režíroval tento dokument o Severní Koreji. Ve snímku Brügger zábavným způsobem líčí pobyt v uzavřené zemi s dvojicí dánsko-korejských komiků. Nabízí řadu podvratných názorů a postřehů, které získal pod záminkou kulturního výměnného programu.
Severokorejský velvyslanec ve Stockholmu podle Brüggera poslal do dánské vysílací společnosti DR fax, v němž stálo: "Rozdíl mezi člověkem a zvířetem spočívá v tom, že člověk má svědomí. Protože Brügger svědomí nemá, musí být zvíře."
4. a 5. RUDÝ ÚSVIT (2012), PÁD BÍLÉHO DOMU (2013)
Oba tyto snímky zobrazují archetypální severokorejské teroristy, kteří své hrozby proti Americe uskutečnili. Pád Bílého domu například obsahuje třaskavý útok na prezidentské sídlo s pomocí uneseného bitevního vrtulníku AC-130, zuřivě střílejícího z rotačních kulometů a rychlopalných děl. Tentokrát se ale Severní Korea zřejmě neurazila.
Namísto toho oba filmy použila jako potvrzení své neuvěřitelné moci a schopností své armády - a zveřejnila propagandistické video, v němž použila záběry z těchto filmů. "V těchto dnech Hollywood vytvořil film o tom, jak jsme obsadili Bílý dům," uvedlo prohlášení zveřejněné s videem.
"Agresoři a jejich nohsledi by se ale neměli přepočítat: Miliony našich vojáků a lidí mají prostředky k nemilosrdnému jadernému útoku a spolu s nimi také mimořádnou duchovní sílu."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.