Irák vykročil k cíli být třetím největším producentem ropy
11.12.2009 10:31 Aktualizováno 11.12. 12:46
Kontrakt na rozvoj iráckého ropného pole Madžnún, největšího pole nabízeného v páteční aukci, získalo konsorcium ropného koncernu Royal Dutch Shell a malajsijského státního podniku Petronas.
Jeho nabídka byla lepší než nabídka konkurenční skupiny složené z francouzského koncernu Total a čínské státní společnosti CNPC, oznámil irácký ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání.
Madžnún obsahuje podle odhadů asi 13 miliard barelů ropy a je to jedno z největších známých a dosud nevyužívaných ropných polí na světě. Irák bude v pátek a v sobotu nabízet na druhé poválečné aukci ropným firmám z celého světa dvacetileté kontrakty na celkem 15 polí, z toho dnes se má soutěžit o celkem tři pole.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko si upevnilo primát ve světové produkci ropy
Shell s Petronasem nabídly, že budou za barel vytěžené ropy dostávat poplatek 1,39 dolaru, což bylo pod horním vládním limitem. Slíbily dostat na Madžnúnu těžbu na 1,8 milionu barelů denně, což je více než dvojnásobek očekávaného objemu. Celková těžba na Madžnúnu by tak představovala bezmála celou nynější produkci Iráku, která se pohybuje nad dvěma miliony barely denně.
Druhý kontrakt na ropné pole Halfaja se zásobami 4,1 miliardy barelů získalo konsorcium CNPC, Petronasu a Totalu, které porazilo tři další zájemce. Zdejší těžba by se měla zvýšit z nynějších asi 3000 barelů na více než půl milionu barelů denně. Oba uzavřené kontrakty jsou na 20 let a investoři budou za vytěžený barel dostávat pevnou platbu zhruba 1,40 dolaru.
Nabízených 15 polí zahrnuje téměř třetinu iráckých známých rezerv. Irák uspořádal první takovou aukci v poválečném období již v červnu, v ní však z nabízených osmi polí bylo udáno jen jedno.
O dalších šest polí v neklidnějších oblastech neprojevily ropné společnosti z celého světa ve čtvrtek žádný zájem, pravděšpodobně hlavně z bezpečnostních důvodů. Vláda se v sobotu bude snažit vydražit zbytek z celkově nabídnutých 15 polí.
Irák chce zvýšit kapacitu těžby ropy o miliony barelů denně ze současných asi 2,5 milionů barelů denně. Strategickým cílem země je stát se třetím největším producentem ropy na světě po Saúdské Arábii a Rusku.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.