Kritika
Írán: Trump ani nešpitne, když Saúdská Arábie popraví 37 lidí
24.04.2019 16:47
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že neodsoudil úterní popravy 37 lidí, kteří byli v Saúdské Arábii obviněni z terorismu. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová mezitím vyjádřila obavy, zda popravám předcházel spravedlivý soud. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) uvedla, že většina z popravených mužů patřila k šíitské menšině a byla obviněna při vykonstruovaných procesech, píše server Al-Džazíra.
Saúdská Arábie v úterý popravila 37 svých občanů, dvě těla byla následně připevněna ke kůlům a vystavena na veřejnosti jako varování. Podle státních médií byli muži obviněni z "následování teroristické extremistické ideologie a vytvoření teroristických buněk", stejně jako z "ohrožování míru, bezpečnosti a společnosti".
"Po přimhouření očí nad rozřezáním novináře (Džamála Chášukdžího) Trumpova vláda ani nešpitne, když Saúdská Arábie popraví za jeden den 37 mužů, i když jednoho z nich ukřižovala dva dny po Velikonocích," uvedl Zaríf na twitteru. Novinář Chášukdží byl zavražděn loni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Rijád vraždu nejdříve popíral a až po několika týdnech ji přiznal s tím, že ji vykonal zvláštní tým, nicméně bez souhlasu korunního prince.
Ministr vnitra Saúdské Arábie uvedl, že muži byli obviněni z bombových útoků na budovy bezpečnostních složek a měli na svědomí smrt několika příslušníků bezpečnostních sil. Spolupracovali prý také s nepřátelskými organizacemi proti zájmu státu.
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International sdělila, že popravení patřili z většiny k šíitské menšině a byli odsouzeni v procesech, které porušovaly mezinárodní standardy spravedlivého soudu a závisely na přiznáních, která byla získána mučením. Jednomu z mužů v době zatčení podle AI bylo jen 16 let a nejméně 14 z 37 popravených bylo odsouzeno v souvislosti s násilím, kterého se dopustili při protivládních demonstracích.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová podobně jako AI vyjádřila obavy, že nešlo o spravedlivý soud a že muži byli odsouzeni na základě přiznání získaného při mučení. Vyzvala proto saúdskoarabské úřady, aby přezkoumaly své současné protiteroristické zákony a uvalily moratorium na tresty smrti. Na hrdelní trest v království podle agentury Reuters nyní čekají tři vězni.
Saúdská Arábie v letech 2015 až 2017 podle organizací na ochranu lidských práv každý rok popravila asi 150 vězňů. Írán ale podle stejných organizací má v poměru k počtu obyvatel nejvyšší počet poprav na světě. Teherán nicméně trvá na tom, že tato čísla jsou přehnaná.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.