Spor na moři
Írán propustil zadržené americké námořníky, chce omluvu
13.01.2016 12:06 Aktualizováno 13.01. 13:12
Američtí námořníci zadržení v úterý v Íránu byli propuštěni. Írán desetičlennou posádku zajal, když pronikla do jeho výsostných vod. Podle velitele námořnictva Alího Fadávího se tam dva čluny amerického námořnictva dostaly kvůli problémům s navigací. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf byl kvůli tomuto případu v kontaktu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.
"Vyšetřování ukázalo, že se američtí námořníci dostali do íránských výsostných vod vinou technických problémů v jejich navigačním systému," prohlásil Fadáví.
Americké ministerstvo obrany USA v prohlášení, které je podle agentury Reuters formulováno opatrným výběrem slov, uvedlo, že zatím neví, jak se dvojice amerických člunů ocitla v íránských vodách. "Námořnictvo prošetří okolnosti, které vedly k přítomnosti námořníků v Íránu," sdělil Pentagon.
Podle námořnictva posádka opustila území Íránu před desátou hodinou dopoledne SEČ. Odjeli ve stejných plavidlech, na kterých byli zadrženi. Následně je vyzvedly americké letouny a nad loděmi převzali kontrolu jiní námořníci, kteří se s nimi vracejí na základnu v Bahrajnu.
Na oficiálních stránkách revolučních gard se objevily fotografie zadržených námořníků, kteří seděli na zemi v blíže neupřesněné místnosti. Byla mezi nimi vidět i jedna žena s hnědým šátkem na hlavě. "Poté, co jsme zjistili, že jejich vstup do íránských výsostných vod nebyl úmyslný, a po jejich omluvě byli zadržení američtí námořníci v mezinárodních vodách Perského zálivu propuštěni," uvedly gardy.
Americký ministr obrany Ash Carter propuštění Američanů uvítal a poděkoval ministru zahraničí Johnu Kerrymu za jeho "diplomatické zapojení" do případu. Kerry má po nedávných jednáních o jaderném programu Teheránu ke svému íránskému protějšku velmi blízko, poznamenala agentura AP.
Jednotky námořních sil revolučních gard zajaly americké námořníky, mezi kterými bylo devět mužů a jedna žena, v úterý. Teherán tehdy ujistil, že jsou všichni v pořádku, že se s nimi zachází dobře a nikdo nebyl zraněn. Čluny podle Íránců pronikly dva kilometry do íránských vod, což potvrdily i jejich navigační přístroje.
K incidentu podle stanice BBC došlo poté, co se jeden z člunů porouchal. "Ztratili jsme kontakt se dvěma malými námořními plavidly, plujícími z Kuvajtu do Bahrajnu," uvedl tehdy nejmenovaný americký představitel. Dodal, že Írán informoval Spojené státy, že námořníci jsou v bezpečí a že jim "brzy dovolí pokračovat v cestě".
"Jestliže během výslechu zjistíme, že byli na misi, jejímž cílem bylo sbírání zpravodajských informací, budeme s nimi zacházet jinak," hrozil nejprve mluvčí revolučních gard. Námořníci byli poté vyslechnuti.
I přes uzavření dohody o íránském jaderném programu zůstávají vztahy mezi oběma státy napjaté, jak svědčí videozáznamy o údajné provokativní íránské palbě, které v sobotu zveřejnilo americké námořnictvo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.