Japonský zajatec
Islamisté zveřejnili zřejmě autentické video s popravou Gotoa
31.01.2015 21:50 Aktualizováno 01.02. 17:24
Bojovníci z radikální organizace Islámský stát (IS) zřejmě zavraždili i druhého ze dvou japonských rukojmí, novináře Kendžiho Gotoa. Vyplývá to ze záznamu, který tato radikální organizace zveřejnila v sobotu - přesně týden poté, co ohlásila zabití prvního japonského rukojmí. Japonsko, které se v posledních dnech snažilo dohodnout se na výměně zajatců, v reakci na vraždu sedmačtyřicetiletého žurnalisty projevilo rozhořčení. Zároveň zdůraznilo, že terorismu neustoupí a bude pracovat na tom, aby pachatele tohoto činu předvedlo před spravedlnost.
Novinář na volné noze Goto odjel do Sýrie loni v říjnu. Údajně se chtěl pokusit vyjednat propuštění Haruny Jukawy, jiného Japonce, který padl do rukou islamistů. Radikálové za ně požadovali výkupné 200 milionů dolarů, které mělo být vyplaceny do pátku 23. ledna.
V sobotu před týdnem se objevilo video, na němž Goto drží snímek mrtvého Jukawy a viní z kolegovy smrti japonského premiéra Šinzóa Abeho. Na jednom ze starších videí se objevilo varování, že Islámský stát Gotoa zabije, pokud nebude do čtvrtečního západu slunce propuštěna irácká vězeňkyně držená v jordánském vězení. Tato lhůta ale uplynula, aniž ve vyjednáváních došlo k pokroku.
Jordánsko vyjádřilo ochotu propustit extremistku Sadžídu Rišávíovou výměnou za jordánského armádního pilota, jenž je také v rukou IS. Nejdřív ovšem chtělo vidět, zda pilot Maáz Kasásba ještě žije. Takový důkaz ale nepřišel.
Nové, a zřejmě autentické záběry, které se vynořily tento víkend, zachycují klečícího Gotoa, kterému jiný muž se zahalenou hlavou drží nůž u krku. Následně záběry ukazují tělo, na kterém je položena hlava.
"Kvůli vašemu lehkovážnému rozhodnutí zúčastnit se války, kterou nelze vyhrát, neusmrtí tento nůž pouze Kendžiho, ale bude pokračovat a způsobí masakr kdekoli, kde budou nalezeni vaši lidé. Nechť začne japonský zlý sen," pronesl muž s nožem ve vyjádření určeném japonskému premiérovi Abemu.
USA, Británie a Francie údajnou vraždu Japonce islamisty odsoudily jako "ohavný" a "opovrženíhodný" čin. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že Spojené státy budou po boku koalice spojenců nadále přijímat opatření k oslabení a nakonec zničení islamistického hnutí IS. To zabírá rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii, přiznalo ale porážku v syrském městě Kobani, k níž vedly letecké údery spojenců. K odsouzení činu se připojilo i Jordánsko, které zároveň uvedlo, že učiní vše, co je v jeho silách, aby osvobodilo svého vojenského pilota.
Japonsko v reakci na vraždu projevilo rozhořčení. Zároveň ale zdůraznilo, že terorismu neustoupí. "Nikdy teroristům neodpustíme," reagoval viditelně pohnutý Abe. Otřesena byla podle médií i japonská veřejnost, která se doposud cítila před dopady blízkovýchodního terorismu více vzdálená. Drama s rukojmími tak podle některých pozorovatelů vyvolává otazník nad rolí pacifistického Japonska v Američany vedené kampani proti terorismu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.