K uzavření letiště, bank, burzy i ministerstev v neděli vedla půldenní statisícová stávka v Izraeli. Protest odborů z veřejného sektoru byl reakcí na masové propouštění, které před několika dny ohlásila farmaceutická společnost Teva. Neděle je v Izraeli začátkem pracovního týdne, stávka trvala do pravého poledne místního času (11.00 SEČ).
Burza cenných papírů v Tel Avivu se kvůli stávce rozhodla zkrátit obchodování. Telavivské Letiště Bena Guriona přerušilo provoz, což se dotklo i spojů z Evropy.
K protestu se proti původnímu plánu nepřidali řidiči autobusů ani strojvůdci. Odbory se totiž rozhodly umožnit vojákům návrat na jejich základny.
"Bojujeme za zaměstnance Tevy s cílem zachránit izraelský průmysl... a vyslat signál, že propouštění je až tím posledním, nikoliv prvním krokem ve veřejném i soukromém sektoru," řekl šéf hlavní odborové organizace Histadrutu Avi Nisenkorn. "Je odpovědností státu, aby zabránil, že tisíce izraelských rodin zaplatí za (chyby vedení Tevy)," dodal.
Společnost Teva Pharmaceutical Industries plánuje v rámci restrukturalizace svých globálních aktivit zrušit 14 tisíc míst. To odpovídá zhruba čtvrtině její celkové pracovní síly. Firmě to má snížit náklady a pomoci při splácení vysokého dluhu.
Teva je největším světovým výrobcem generických léků, tedy kopií produktů, kterým vypršela patentová ochrana. Působí i v České republice, kde zaměstnává asi 1600 lidí. Generální ředitel české divize Teva Czech Industries (TCI) Jaroslav Chylík tento týden uvedl, že podnik bude příští rok pokračovat v náboru pracovníků.