Kontroverzní spot
Izraelská modelka kritizovala v reklamě nikáb, sklidila bouři
01.11.2018 12:45
Pronikavé modré oči koukající z nikábu a hebrejský titulek, který pokládá otázku: Je tady Írán? Takto začíná reklamní spot izraelské módní značky Hoodies, jenž si vysloužil hlasitou kritiku za náboženskou netoleranci. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
Izraelská supermodelka Bar Refaeliová se v reklamě objevuje v nikábu, což je závoj, který zahaluje celý obličej kromě očí a nosí ho některé muslimky. Vzápětí ze sebe Refaeliová nikáb strhává, rozhodí své dlouhé blond vlasy a začne tančit. "Svoboda je základ," prohlásí modelka na konci reklamy, což se objevuje i v anglickém titulku.
Video na sociálních sítích zhlédlo několik tisíc lidí a mnozí z nich nešetřili kritikou. Zatímco někteří na twitteru napsali, že je modelka velmi zklamala, a reklamu označili za islamofobní, jiní kritizovali celý tým, který spot vymyslel.
"Jediné, čeho tato reklama docílila, je šíření další ignorantské nenávisti a propagování západní ideologie hlásající, že muslimské ženy jsou utlačovány. Měli byste vyhodit své umělecké poradce a tuto ostudu stáhnout," napsala jedna uživatelka twitteru. "Tato kampaň má být údajně protirasistická a bojovat se zaslepeností. Je vtipné, že dělá pravý opak," napsala jiná. Mnozí zároveň naznačili, že ženy by měly mít právo nosit, co se jim zlíbí, a že myslet si, že čím méně oblečení, tím více svobody a naopak, je špatné.
Reklamní spot, který byl vytvořen pro internet, je součástí širší reklamní kampaně, do které patří i televizní reklamy a billboardy.
Kontroverzní video vidělo 200 tisíc lidí na instagramu, než jej společnost Hoodies stáhla.
Vzápětí ale na serveru YouTube zveřejnila alternativní verzi, ve které se objevuje i muslimka v hidžábu (šátek zahalující vlasy, ale nikoli obličej) a žid s jarmulkou. Slogan "Je tady Írán?" byl rovněž vypuštěn.
Otázka "Je tady Írán?" se objevila nicméně v řadě dalších reklam oděvní společnosti. Na pozadí velmi napjatých izraelsko-íránských vztahů to budí polemiku.
Íránské úřady v minulosti zadržely ženy, které protestovaly proti povinnosti nosit hidžáb, a aktivisty za lidská práva, kteří se jich zastávali. Izrael nemá žádné zákony diktující ženám, co smějí nosit.
Ačkoli většina lidí se k reklamě vyjadřovala kriticky, někteří uživatelé sociálních sítí její autory hájili a poukazovali na to, že cílem videa je poukázat na porušování práv v Íránu.
"Myslím, že je správně, že poukázali na porušování lidských práv v Íránu. To je to hlavní poselství. Pro mě to nebylo o náboženství, ale o tom, že Írán nutí ženy nosit určité oblečené," uvedl jeden komentátor na internetu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.