Jaderný program
Jednání s Íránem budou pokračovat i po skončení lhůty
28.06.2015 16:31
Jednání o omezení íránského jaderného programu budou pokračovat i po konci lhůty 30. června. Podle zástupce USA se na tom ve Vídni dohodli představitelé velmocí a Íránu. Konečný termín pro sjednání dohody s Teheránem byl odložen už několikrát. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf jednání, která se konají ve Vídni, ještě dnes opustí a odletí do Teheránu na konzultace. Vrátit by se měl v pondělí.
Ještě před začátkem nedělního jednání šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová na sociální síti Twitter uvedla, že je možné dohody do konce června dosáhnout, "pokud budou mít všechny strany jednacího stolu v těchto závěrečných chvílích silnou politickou vůli".
Íránský ministr zahraničí odpoledne oznámil, že ještě v neděli večer odletí z Vídně do Teheránu na konzultace s nejvyšším vedením své země. Zpět se vrátí údajně v pondělí.
Zaríf do Vídně dorazil přitom teprve v sobotu. Nejprve se tu setkal se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. V neděli se k nim přidali i další zástupci světových velmocí jednajících s Íránem (USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo), včetně šéfů diplomacie Británie Philipa Hammonda, Německa Franka-Waltera Steinmeiera a Francie Laurenta Fabiuse.
"Naším cílem je uzavřít jednání do konce června. Může se ale stát, že 30. červen bude mít více než čtyřiadvacet hodin," řekl Steinmeier před svým odletem do Vídně. Také další diplomaté, které citovaly různé světové agentury, upozorňovali už před jednáním na to, že se konečná dohoda nemusí do úterý stihnout uzavřít. "Pokud budeme potřebovat pár dní navíc, vezmeme si je," komentovala to už před konečným rozhodnutím o prodloužení termínu Mogheriniová.
Podle Hammonda nadále přetrvává řada podstatných rozporů v interpretaci rámcové dohody, kterou se podařilo dojednat na počátku dubna ve švýcarském Lausanne. K dosažení konečné dohody podle něj ještě bude třeba řada ústupků. "Žádná dohoda je ale lepší než špatná dohoda," upozornil Hammond.
Hlavním problémem nadále zůstává harmonogram uvolňování sankcí vůči Íránu výměnou za omezení jeho jaderného programu. Teherán požaduje jejich okamžité zrušení, západní velmoci trvají na jejich postupném uvolňování a pro případ porušení dohod chtějí zajistit i možnost jejich obnovení.
Cílem konečné dohody je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě jaderné bomby. Írán tuto možnost dlouhodobě popírá. Jeho jaderný program prý slouží pouze mírovým účelům.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu znovu postup západních velmocí kritizoval. "Vidíme na vlastní oči, jak se světové mocnosti stahují za jasné červené linie, které si samy nedávno veřejně definovaly," uvedl. "Neexistuje důvod narychlo uzavírat tuto špatnou dohodu, která je den ode dne horší," dodal izraelský premiér, podle kterého Západ ignoruje mimo jiné porušování lidských práv v Íránu i jeho podporu mezinárodnímu terorismu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.