<span>Kam zmizela choť</span> afghánského prezidenta?

Zahraničí
3. 3. 2010 07:00
Afghánské ženy na okraji Kábulu.
Afghánské ženy na okraji Kábulu.

Laura Bushová se setkává s první dámou Afghánistánu. Nyní v kleci.Afghánská First Lady chtěla bojovat za práva žen ve své zemi. A krátkou dobu měla vedle svého manžela Karzáího určitý vliv na domácí politické scéně. Mnozí na Západě si od takového prezidentského páru leccos slibovali na cestě Afghánistánu do moderny. Dění kolem Zeenat Karzáíové ale utichlo. Až moc.

Manželka hlavy státu byla kdysi angažovaná a plná elánu. Žije ale v mužském světě. Dohonila ji opět patriarchální tradice v její vlasti. Její vlastní manžel, obhájce těchto tradic, přistřihl jejím plánům křídla a zavřel ji v kleci, konstatuje německý list Die Welt.

Prezident Hamíd Karzáí (52), takzvaný osvoboditel Afghánistánu, udělal otočku a pohřbil plány na lepší svět pro afghánské ženy. Kdysi se zasazoval za rovnoprávnost obou pohlaví - stejná práva pro všechny, emancipace, školy pro dívky. Říkal přesně to, co chtěl svět a hlavně Západ slyšet.

ČTĚTE TAKÉ: Karzáí přezkoumá legalizaci znásilňování manželek

Krása pod závojem.Jeho dnes čtyřicetiletá manželka studovala na Kábulské univerzitě lékařství. Je gynekoložka. Před svým sňatkem pomáhala uprchlíkům v Pákistánu. V Quettě dokonce provozovala vlastní praxi. Ale od své svatby s Karzáím roku 1999 už nepracuje ve svém oboru. Z bezpečnostních důvodů, zní oficiální zdůvodnění.

Občas si prý ještě doma večer listuje v odborných lékářských knihách, aby se odreagovala po těžkém dni.

Existuje jen málo fotografií Zeenat Karzáíové, většina pochází z let krátce po pádu Talibanu. Ukazují křehkou ženu s vystouplými lícními kostmi a aristokratickým nosem. Stejně jako její muž pochází z Kandaháru. Její otec byl nízký úředník, roku 1993 utekli před krvavou občanskou válkou do sousedního Pákistánu. Od té doby bydlela a pracovala u hranic se svou vlastí.

Plané naděje

Její manžel je její vzdálený příbuzný. Podle paštunské tradice zaranžovaly svatbu jejich rodiny. Teprve před třemi lety se jim narodilo první dítě, dcera Mirvaíz (v překladu: světlo domova). Nenosím žádnou burku, prohlásila madam Karzáíová před šesti lety v jednom z mála interview, které poskytla. Hovořila v nich o plánech na osvobození a zlepšení života afghánských žen. Byla optimistická. Vše se prý časem zlepší, i když to v konzervativní afghánské společnosti půjde jen po krůčcích. Její naděje se ale ukázaly jako plané.

Afghánský lišák a podvodně zvolený prezident Karzáí.Podle tradice se vyhýbala setkáním s muži, ale ve svém domě přijímala nekonečné řady žen - od chudých rolnic po intelektuálky. Působila skromně, není člověkem velkých gest.

Alespoň v prvních letech Karzáího vlády doprovázela svého manžela na zahraničních cestách. S Laurou Bushovou dokonce spřádala plány na stavbu ženské a dětské nemocnice.

Pro ženy se pod Hindúkušem po pádu Talibanu na chvilku zlepšila situace. Ale jen na krátký čas. V následujících devíti letech se naopak zase o něco zhoršila, píše Die Welt. Loni její manžel podepsal zákon o rodině, který ženy vrhá zpět do středověku. Důvodem byl Karzáího kalkul a snaha o získání podpory šíitské menšiny. Této legislativě se celkem trefně říká "znásilňovací zákon".  

Paní Zeenat Karzáíiová už několik let na veřejnosti nevystupuje. "Královna strašidel", nazvala ji jedna italská novinářka. A přirovnává první dámu k princezně zavřené ve věži - jako v pohádkách. Ale Afghánistán není pohádková země.

Jednání prvních dam USA a Afghánistánu.Kolem první dámy se rozhostilo téměř mrtvolné ticho. Z jejího dobrovolného vězení proniklo v poslední době ven jen několik slov, které na veřejnost vynesla její dávná kamarádka a bojovnice za lidská práva Zahída. Navštívila ji doma v Kandaháru. Když se jí zeptala, proč už není vidět po boku svého chotě, odpověděla: "Mému muži se to nelíbí. Bez jeho dovolení nesmím vycházet."

Foto: ČTK/AP, Bílý dům a Profimedia

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ