"Přežijí nejsilnější"
KLDR brání test, nechce osud Husajna či Kaddáfího
09.01.2016 11:38
Osudy iráckého diktátora Saddáma Husajna a libyjského vládce Muammara Kaddáfího ukazují, co se stane, když se země vzdají svých jaderných zbrojních ambicí. Na obranu svého nejnovějšího nukleárního testu to uvedla Severní Korea.
KLDR ve středu oznámila, že provedla úspěšnou zkoušku miniaturizované vodíkové bomby. Odborníci se shodují, že Pchjongjang skutečně provedl čtvrtý jaderný test, pochybují ale, že šlo o vodíkovou pumu.
Jižní Korea v pátek v reakci na test obnovila v pohraničí propagandistická vysílání z tlampačů namířená proti severokorejskému komunistickému režimu. Severní Korea odsoudila Soul, že kvůli jeho akcím se Korejský poloostrov nyní ocitl "na pokraji války".
Severokorejská oficiální tisková agentura KCNA v pátek večer uvedla, že jaderný test byl "velkou událostí" a zajistil KLDR dostatečně silný odstrašující prostředek k zabezpečení hranic před nepřátelskými silami, včetně Spojených států.
"Dějiny ukazují, že mocné jaderné zastrašující prostředky slouží jako nejcennější zbraň ke zmaření cizí agrese," konstatuje se v komentáři KCNA. Podle severokorejské agentury stávající mezinárodní situace připomíná "zákony džungle", kde přežijí jen ti nejsilnější.
"Režim Saddáma Husajna v Iráku a Kaddáfího režim v Libyi nemohly uniknout ničivému osudu poté, co byly zbaveny základů vlastního jaderného rozvoje a dobrovolně se vzdaly svého nukleárního programu," píše dále agentura KCNA.
Žádat Severní Koreu, aby se zřekla nukleárních zbraní, je prý stejně zbytečné jako "přát si, aby se nebe zřítilo".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.