Konec krize? Blokáda letiště v Thajsku se uvolňuje
02.12.2008 11:48 Aktualizováno 02.12. 14:20
Svítá naděje pro desetitisíce turistů, kteří uvízli v Thajsku kvůli blokádám letišť v Bangkoku. Opoziční demonstranti postupně uvolňují blokádu mezinárodního vzdušného přístavu Suvarnabhumi. Letiště obnovuje provoz, stroje s nákladem už začaly létat, píše thajský tisk. Letadla s pasažéry by měla poměrně rychle následovat.
Nyní má jít vše ráz na ráz. Provoz na mezinárodnáím letišti by měl být obnoven během 24 hodin. Dohodli se na tom v úterý zástupci protivládních demonstrantů a thajských letišť (AOT).
ČTĚTE TAKÉ: Thajský ústavní soud zakázal vládní stranu
Mluvčí PAD prohlásil, že s okamžitou platností mohou na Suvarnabhumi startovat a přistávat nákladní letadla. Pokud nenastanou problémy, mohlo by letiště ve středu kolem poledne SEČ obnovit provoz. Zůstává ale otázka, do jaké míry.
Thajský list The Nation citoval dnes krátce po poledni SEČ ředitele AOT Serirata Prasutanonta, podle něhož se začne s odbavováním pasažérů až 15. prosince. Do té doby je třeba odstranit následky blokády včetně kontroly funkčnosti všech systémů. Jiné zdroje však tvrdí, že se tak stane v nejbližších dnech. Už v pátek by měly odletět první spoje do Říma a Sydney.
Protivládní akce na mezinárodním letišti měly podle dohody s AOT pokračovat, ovšem bez toho aby bránily jeho provozu, zdůraznil vůdce Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) Somkiart Pongpaibool. Aby protestní akce neobtěžovaly pasažéry, měly se pro ně jen vyčlenit zvláštní zóny. Později ale PAD oznámila, že ve středu v 10.00 místního času ukončí všechny protivládní demonstrace.
Informace o uvolňování blokády letiště přišly souběžně s doporučením Českého ministerstva zahraničí turistům, aby necestovali do Thajska, dokud se nepodaří obnovit provoz mezinárodního letiště Suvarnabhumi v Bangkoku. Letiště už celý týden blokují, respektive dosud blokovaly, tisíce demonstrantů, kteří usilují o svržení vlády. Uvádí se, že kvůli zablokovaným bangkockým letištím v Thajsku uvízlo na 300 tisíc turistů, včetně asi 50 Čechů. Do statisíců "uvízlých" turistů se ale zjevně započítávají téměř všichni cizinci, kteří jsou nyní v Thajsku na dovolené. Chronologie protivládních protestů v Thajsku |
2007: 23. prosince - V parlamentních volbách zvítězila Strana lidové moci (PPP), tvořená stoupenci sesazeného premiéra Tchaksina Šinavatry. Opozice v čele s Demokratickou stranou (DS) vinila PPP z volebních podvodů a požadovala anulování volebních výsledků. Předseda PPP Samak Suntcharavedž byl v lednu jmenován premiérem. 2008: 11. dubna - Volební komise rozhodla, že dvě ze šesti stran vládní koalice porušily zákony při prosincových parlamentních volbách. Volebních podvodů se podle komise dopustilo vedení Thajské národní strany a Neutrální demokratické strany. 20. června - V Bangkoku začaly protivládní protesty organizované opoziční Demokratickou stranou (DP). Účastníci požadovali okamžitý odchod premiéra Samaka Suntcharavedže a vypsání nových voleb. 27. června - Parlament zamítl vyslovení nedůvěry vládě premiéra Samaka Suntcharavedže. 26. srpna - Opoziční Lidové spojenectví pro demokracii (PAD) uspořádalo v Bangkoku protivládní demonstraci, které se zúčastnilo na 30.000 osob. Spolupředseda PAD Sonti Limtchongkul prohlásil, že protesty neskončí, dokud Suntcharavedž neopustí úřad premiéra. 2. září - Premiér Samak Suntcharavedž vyhlásil v Bangkoku výjimečný stav a pověřil armádu zajištěním pořádku v metropoli; volební komise rozhodla doporučit nejvyššímu soudu, aby rozpustil vládní PPP kvůli volebním podvodům. 9. září - Ústavní soud rozhodl, že předseda vlády Samak Suntcharavedž porušil ústavu a musí odstoupit. Premiér se podle soudu dopustil nedovoleného střetu zájmů, když vystupoval jako moderátor televizních kuchařských show v době, kdy stál v čele vlády. 14. září - Prozatímní premiér Somčaj Vongsavat z vládní Strany lidové moci (PPP) zrušil výjimečný stav v Bangkoku. Švagr bývalého premiéra Šinavatry byl v úřadu předsedy vlády potvrzen parlamentem 17. září. 25. listopadu - Protivládní demonstranti obsadili mezinárodní letiště Suvarnabhumi a vnitrostátní letiště Don Muang v Bangkoku. Provoz letiště byl přerušen. Premiér Vongsavat vyhlásil o dva dny později na obou letištích výjimečný stav. 2. prosince - Ústavní soud rozhodl, že tři ze šesti vládních koaličních stran budou rozpuštěny. Rozhodnutí se týká Strany lidové moci, Neutrální demokratické strany a Thajské národní strany. Jejich vedoucí představitelé, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, se pět let nesmějí zapojit do politiky. Strany se podle soudu dopustily podvodů v parlamentních volbách 2007. - Protivládní demonstranti z thajského Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) oznámili, že ve středu 3. prosince ukončí všechny protestní akce včetně blokády obou letišť. |
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.