Japonsko
Lékařská škola snižovala ženám body u přijímaček. Chce víc mužů
02.08.2018 10:34
Lékařská univerzita v japonské metropoli Tokiu systematicky snižovala uchazečkám o studium počty bodů při vstupních zkouškách, aby jim znemožnila přijetí, a posílila tak zastoupení mužů v řadách lékařů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na japonská média.
Univerzita zmíněným způsobem znevýhodňovala ženy několik let; podle výsledků vyšetřování s touto praktikou začala v roce 2011. Cílem bylo údajně udržet poměr žen na škole na zhruba 30 procentech, poté co v roce 2010 výrazně stoupl počet úspěšných uchazeček o studium.
Podle univerzitních zdrojů opatření vzešlo ze "silného pocitu převládajícího na škole", že mnoho žen po dostudování opouští obor medicíny, aby se mohly vdát a mít děti. "Na univerzitě se shodujeme v tom, že muži - lékaři jsou oporou univerzitní nemocnice", kde je často zapotřebí konat pohotovostní služby a sloužit dlouhé směny, dodal zdroj.
Změny výsledků vstupních zkoušek byly odhaleny při vnitřním vyšetřování, které bylo reakcí na obvinění z podvodu vznesené letos na jaře ohledně přijímacího procesu na tokijské lékařské univerzitě, napsal japonský deník Jomiuri šimbun. Případ se týkal přijetí syna vysokého představitele ministerstva školství.
Zpráva o zhoršování výsledků přijímacích zkoušek u zájemkyň o studium na tokijské lékařské univerzitě vyvolala v Japonsku vlnu rozhořčení na sociálních sítích. Někteří z diskutérů požadovali přijetí více opatření k zajištění rovných příležitostí, jiní poukazovali na to, že podobné věci se dějí i na dalších školách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.