Zástupci libanonské vlády a opozice dnes v katarském Dauhá podepsali po pětidenních jednáních dohodu, která má ukončit libanonskou osmnáctiměsíční politickou krizi. Vláda ustoupila opozičnímu Hizballáhu v jeho klíčovém požadavku získat právo veta v budoucí vládě národní jednoty.
Libanonský ministr spojů Marván Hamádí řekl, že nikdo neodchází z Dauhá jako poražený a že vítězem je Libanon.
Dohoda obsahuje hlavní dva požadavky, které od počátku prosazovala opozice. Kromě práva veta v budoucí vládě je to nový volební zákon, jímž bude Libanon rozdělen na menší okrsky než dosud, což je výhodné pro malé sekty, které se podle minulého zákona nedostávaly do parlamentu. Nejbližší volby se mají konat příští rok.
Hizballáh má mít v nové vládě 11 ministrů, prozápadní politici o pět víc. Další tři posty přidělí prezident.
Podle Hamádího by prezident mohl být zvolen už v pátek, není vyloučeno, že by to mohlo být dokonce už ve čtvrtek. Libanon je bez hlavy státu od loňského listopadu, kdy vypršel mandát Emilu Lahúdovi. Opozice bojkotovala 19 pokusů o zvolení tím, že nevysílala do parlamentu zástupce, takže se nesešel potřebný počet poslanců. Nový volební termín byl sice stanoven až na 10. června, ale čerstvá dohoda z Dauhá podmínky mění.
Hamádí řekl, že poslanci, kteří žijí z obav o svůj život v zahraničí, budou požádáni, aby se vrátili do Bejrútu a přišli volit. Kandidátem přijatelným pro obě strany je generál Michel Sulajmán.
ČTĚTE TAKÉ: Hizballáh dobyl západ Bejrútu
Požadavkem provládních vyjednávačů bylo, aby byl Hizballáh novou dohodu přinucen složit zbraně. Politická krize vyvrcholila začátkem května boji, v nichž zemřely desítky lidí. Hamádí řekl, že dohoda obsahuje pouze zákaz použití zbraní proti Libanoncům a vyzývá k dalšímu dialogu na toto téma.
Podle libanonské televize se podařilo jednání uzavřít v úterý večer díky osobní intervenci katarského emíra Hamada bin Chalífy Sání, který se kvůli tomu vrátil z návštěvy Saúdské Arábie do Dauhá.
Krize začala vraždou bývalého premiéra Rafíka Harírího v roce 2005 a politická situace je zablokována od listopadu 2006, kdy opozice odvolala své ministry na protest proti tomu, že jí vláda odmítla zaručit právo veta.
Libanonská burza reagovala na dohodu z Dauhá okamžitě růstem indexů, v některých případech až o 15 procent.
Foto: AP