Čtenář dobrodruh
Luxusní letovisko na jinak neobydleném ostrově na Maledivách shání knihkupce
01.08.2022 10:51
Bílý písek, modrá obloha... a moře knih. Právě se otevřelo přijímací řízení na možná nejlepší práci na světě: vedení knihkupectví v luxusním letovisku na jinak neobydleném ostrově na Maledivách, napsal britský list The Guardian.
Resort hledá vášnivé čtenáře, kteří jsou zároveň dobrodružní, společenští, kreativní a nevadí jim trávit celé dny bez bot. Nabízí roční smlouvu se začátkem v říjnu a stěhováním na vzdálený ostrov Kunfunadhoo v Indickém oceánu.
Knihy se prodávají naboso, protože na ostrově jsou boty zakázané. Na čtení novin, dokonce i takových, jako je list The Observer, se zde dívají shora.
"Étos ostrova zní: žádné boty, žádné zprávy. Podporují hosty, aby se znovu propojili se zemí," řekl Alex McQueen, mluvčí společnosti Ultimate Library. Firma provozuje knihkupectví v letovisku Soneva Fushi a zařizuje knihovny na míru pro hotely, resorty a soukromé rezidence po celém světě.
Hosté resortu - většinou zámožní lidé - jsou vyzýváni, aby se odpojili od digitálního světa a nechali své "bosé komorníky" postarat se o jejich potřeby.
McQueen uvedl, že ostrovní knihkupec bude muset být samostatný člověk, který se rád představí hostům a poskytne jim osobní doporučení na knihy. Úspěšný uchazeč bude výhradně zodpovědný za každodenní chod knihkupectví, včetně účetnictví a správy zásob. "Uchazeč tam bude sám za sebe, takže to celé bude řídit v podstatě sám," dodal McQueen. Z tohoto důvodu hledá ideálně někoho, kdo má zkušenosti s knihkupectvím nebo nakladatelstvím.
Ubytování pro jednu osobu na ostrově je poskytováno zdarma a veškerá strava je rovněž bezplatná. K dispozici je posilovna, přístup do lázní a k vodním sportům, jako je potápění. Zaměstnanci mají i vlastní pláž.
Základní plat je 750 dolarů měsíčně (18 tisíc korun), ale očekává se, že knihkupec si bude moci přivydělat, například tím, že bude hostům nabízet workshopy nebo kurzy týkající se knih.
Sedmadvacetiletá Georgie Polhillová, která nedávno ukončila šestiměsíční smlouvu jako knihkupkyně na ostrově, uvedla, že jednou z největších výzev, kterým jako "zrychlená Londýňanka" čelila, bylo zvyknout si na pomalé a uvolněné tempo života na ostrově. "Kdybyste se s tím snažili příliš bojovat a všechny obtěžovat, abyste něco udělali, praskla by vám z toho cévka," uvedla.
"Vrátila jsem se jako úplně jiný člověk. Poznala jsem úplně novou kulturu. Získala jsem přátele, kteří mi zůstanou na celý život," prohlásila Polhillová.
Dříve pracovala v londýnském knihkupectví, ale v pondělí zahájí novou kariéru v divadle. To pro ni znamenalo znovu si zvyknout na obuv, což jí podle jejích slov "zpočátku rozhodně připadalo divné". "Úplně jsem si odvykla nosit cokoli na prstech a patách," uvedla.