Maledivská vláda jednala <span>pod vodou</span>. Kvůli klimatu

Zahraničí
17. 10. 2009 12:58
Maledivští ministři museli absolvovat potapěčský kurz.
Maledivští ministři museli absolvovat potapěčský kurz.

Maledivští ministři museli absolvovat potapěčský kurz.Vláda souostroví Maledivy vyzvala všechny země světa ke snížení exhalací oxidu uhličitého, které podle ekologických expertů významně přispívají k oteplování planety. Dokument podepsali ministři ostrovního státu v Indickém oceánu na dnešním zasedání, které se neobvykle konalo pod vodou, a to v hloubce pět metrů pod mořskou hladinou.

Neobvyklé místo schůze si maledivský kabinet vybral proto, aby upozornil na klimatické změny, které způsobují stoupání hladiny moří, jež by mohl tento nejníže položený stát světa zanedlouho zcela vymazat z povrchu zemského.

ČTĚTE TAKÉ: Prezident Malediv plánuje stěhování celého národa jinam

Zasedání vlády v potápěčských skafandrech se zúčastnil prezident Mohammad Našíd, který neobvyklou akci pod vodou inicioval, a 11 dalších vládních ministrů. Omluvili se pouze tři ministři; dva ze zdravotních důvodů a třetí kvůli zahraniční cestě v Evropě.

FOTOGALERII Z PODVODNÍHO JEDNÁNÍ NAJDETE ZDE

Prezident Našíd je náruživým potápěčem a velmi aktivně se angažuje v ekologické oblasti. Ministři ale museli napřed absolvovat několikatýdenní potápěčský trénink. Potápění a podvodní zasedání označili za zábavné, ale upozornili, že vysílá závažné poselství.

Prezident Našíd je vášnivý potapěč.Ministři: Nejde o vtip ale o varování

Členové maledivského kabinetu strávili na mořském dně půl hodiny. Seděli u speciálně upraveného stolu ve tvaru podkovy, komunikovali spolu znakovou řečí a psali na voděodolné tabulky se speciálním psacím náčiním. Během zasedání měli k dispozici instruktory a vojenskou eskortu. V tyrkysové laguně u břehů ostrova Girifuši, asi 20 minut cesty motorovým člunem od maledivské metropole Malé, je sledovala hrstka novinářů se šnorchly.

Dokument podepsaný maledivskou vládou bude předložen na ekologickém summitu OSN v prosinci v Kodani. Na něm by měla být přijata nová dohoda nahrazující Kjótský protokol o omezování emisí skleníkových plynů z roku 1997, jehož platnost vyprší v roce 2012.

Souostroví Maledivy leží v Indickém oceánu jihozápadně od Srí Lanky a je známé především svými luxusními tropickými letovisky a nedotčenými bělostnými plážemi. Více než 80 procent povrchu těchto korálových ostrovů rozptýlených kolem rovníku se nachází v nadmořské výšce menší než jeden metr.

Pokud úroveň mořské hladiny stoupne do roku 2100 o 59 centimetrů, jak v nejkrajnějším případě předpovídá Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), stanou se Maledivy prakticky neobyvatelnými.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ