Ženeva
Mírové rozhovory o Jemenu skončily fiaskem, povstalci nedorazili
08.09.2018 11:07 Aktualizováno 08.09. 13:45
Mírové rozhovory o válce v Jemenu, které se měly konat pod záštitou OSN v Ženevě, skončily fiaskem. Zástupci šíitských povstalců totiž k jednání nakonec vůbec nedorazili a delegace jemenské vlády ze Švýcarska odletí předčasně. Informoval o tom zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths.
"Jednoduše jsme neuspěli," uvedl Griffiths, podle nějž ale nejde o zásadní překážku v dalších jednáních.
Jednání o řešení konfliktu v Jemenu, během něhož za čtyři roky zemřelo přes deset tisíc lidí, mělo začít už ve čtvrtek. Ve čtvrtek ani v pátek ale do Ženevy nedorazili zástupci šíitských povstalců, známých jako Húsíové. Ti tvrdí, že nedostali dostatečné záruky, že se po jednáních budou moci bezpečně vrátit zpět do Jemenu.
Podle jemenské vlády se povstalci zachovali naprosto nezodpovědně a jejich skutečným cílem je "pokus jednání sabotovat". "Pokud to s dosažením míru myslí vážně, měli přijet, i kdybychom nakonec jednali odděleně," řekl na tiskové konferenci před odletem jemenský ministr zahraničí Chálid Jamání.
Griffiths zdůraznil, že povstalci měli dobrou vůli přiletět, nakonec to však nebylo možné. "Byli by rádi dorazili, nedokázali jsme jim však zajistit dostatečně korektní podmínky," uvedl bez dalšího upřesnění na tiskové konferenci. Jemenský ministr Jamání pak zmocněnce OSN kritizoval za to, že zaujal tak mírné stanovisko. "Chceme, aby OSN byla odhodlanější a přivedla druhou stranu k jednání," řekl.
Zvláštní zmocněnec hovořil pouze s jemenskou vládní delegací o humanitární situaci, o znovuotevření letiště v Saná, o vězních v Jemenu a o ekonomické situaci. Povedlo se mu mimo jiné dojednat evakuaci nemocných a zraněných z metropole Saná, kterou ovládají povstalci.
Návrh mírového plánu počítá mimo jiné s tím, že by šíitští povstalci odevzdali své balistické rakety výměnou za ukončení náletů ze strany koalice. Případná dohoda by se měla týkat i ustavení přechodné vlády.
Mírové rozhovory v Ženevě měly být prvním jednáním mezi znepřátelenými stranami konfliktu od roku 2015. Tehdy skončila jednání neúspěchem.
Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy. Podle OSN tak jde o největší humanitární katastrofu na světě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.