Austrálie se s ilegálními imigranty nepáře. Uprchlíci, kteří se do země snaží dostat po moři, jsou odchytáváni mnohdy ještě v cizích vodách a posíláni jinam. Nová vláda Tonyho Abbotta ale očividně myslí i na prevenci - potenciálním ilegálům dává jasně najevo, že do Austrálie se zkrátka nedostanou. Využívá k tomu i názorný komiks.
"V žádném případě. Austrálie se nestane jejich domovem". Tak zní heslo, které člověka praští do očí, když si na webových stránkách ministerstva pro imigraci a kontrolu hranic otevře rubriku "uprchlíci". Jasné sdělení doprovází přeškrtnutá mapka Austrálie.
Úřad pak vysvětluje, že lidé plující do Austrálie bez víz, skončí místo své vysněné destinace na Papue-Nové Guineji nebo na Nauru, kam jsou deportováni. Tam si pěkně dlouho počkají v detenčním zařízení, než se jejich případem bude někdo zabývat.
Web dále doporučuje, aby se dotyční pokusili získat azyl standardní cestou. Radí, aby zbytečně nevyhazovali peníze tím, že zaplatí pašerákům a ohrozí život svůj nebo svých příbuzných.
Aby vše bylo opravdu srozumitelné, na stránkách celní správy (Australian Customs and Border Protection) se nachází osmnáctistránkový komiks ukazující příběh mladého uprchlíka. Prakticky celý se obejde beze slov, jen titulní strana ukazuje, že je primárně zaměřený na Afghánce.
Chudí rodiče dají synovi všechny své úspory, aby se pokusil nalézt štěstí právě v Austrálii. Jeho putování vyvrcholí na přecpané kocábce, která se ani zdaleka nepodobá tomu, co pašeráci slibovali. Z rozbouřeného moře ho spolu s ostatními zachrání pobřežní stráž a pak už následuje let na ostrov připomínající tvarem Nauru, pobyt v uprchlickém táboře a horšící se zdraví.
Australská mutace deníku Guardian se snažila kontaktovat příslušné úřady, aby zjistila, jaké přesně má vláda s kampaní úmysly a kolik za ní utratila. Ministr pro imigraci Scott Morrison ani nikdo jiný ale věc nechtěl komentovat.
Australané jsou v názorech na použití komiksu rozdělení. Někteří si myslí, že jde o skvělý nápad, který problém pomůže řešit, jiní kampaň považují za nechutnou. Mezi takové se řadí i zelená senátorka Sarah Hansonová-Youngová, která uvedla, že dokument je ukázkou špatného vkusu a je znepokojující, že ho používá vláda.
Na přísném postoji k nelegálním imigrantům nicméně u protinožců panuje v zásadě shoda. Nekompromisní zacházení s uprchlíky prosazovala už předchozí labouristická vláda. Po nástupu konzervativní koalice "šíleného mnicha" Tonyho Abbotta po žářijových volbách pak došlo ještě k zpřísnění předchozí politiky. Zastavení přílivu uprchlíků, kteří na kontinent míří především z jihovýchodní Asie, bylo jedním z jeho hlavních předvolebních slibů.
Kvůli odchytávání uprchlíků co nejdále od svých břehů a odtahování jejich plavidel zpátky se nicméně Austrálie dostala do sporu s Indonésií. Nakonec se jí kvůli opakovanému narušení jejích výsostných vod musela omluvit. Abbottovu vládu žádal v této souvislosti o vysvětlení i Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.