Nejméně patnáct lidí zabil výbuch bomby v hotelu v pákistánském Péšávaru, 65 dalších utrpělo zranění. Luxusní hotel je oblíbeným místem ubytování politiků, cizinců a novinářů. Podle pákistánského tisku jsou mezi zraněnými i cizinci.
K hotelu Pearl Continental ve městě ležícím na severozápadě země přijela v dodávkovém voze skupina ozbrojenců, kteří začali střílet po ostraze. Pak vjeli dovnitř a vzápětí odpálili mohutnou nálož. Exploze vytvořila v zemi velký kráter.
Z hotelu bylo vyvedeno několik zahraničních hostů se zraněními. Někteří sdělili, že pracují pro uprchlický úřad OSN. V hotelu ale bydleli také pracovníci Světového programu pro výživu.
Záchranáři nevylučují, že počet obětí ještě vzroste; obávají se, že v troskách několika poschodí, která se výbuchem zřítila, jsou uvězněna ještě další těla. Tři osoby jsou pohřešovány.
Mezi mrtvými jsou dva cizinci - Srb z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Filipínka, která pracovala pro Dětský fond OSN (UNICEF).
Pětihvězdičkový hotel v centru města byl explozí částečně zničen a vypukl v něm požár. Budova je přitom velmi přísně střežena stejně jako další zařízení tohoto typu po celé zemi.
Parkovat v jeho blízkosti je přísně zakázáno a než se vozidlo dostane k hlavnímu vchodu, musí projít bezpečnostní kontrolou a přes kovové a betonové zátarasy.
Také návštěvníci jsou kontrolováni podobně důkladně, jako na letišti.
Obliba hotelu u cizinců a pákistánské elitou z něj dělá lákavý cíl pro atentátníky. K útoku se ale zatím nikdo nepřihlásil. Radikálně islámský Taliban ale slíbil pomstu za ofenzívu armády v údolí Svát nedaleko Péšavaru. Podle údajů pákistánské armády bylo při operaci dosud zabito asi 1 200 radikálů.
Loni v září pumový útok na hotel Marriott v hlavním městě Islámábádu připravil o život přes 50 lidí, včetně českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka, desítky dalších utrpěly zranění.
Foto: ČTK/AP a Reuters