Pekingu se nelíbí nová cesta <span>dalajlamy do EU</span>

Zahraničí
20. 5. 2009 12:46
Karikatura čínského premiéra Wen Ťia-paa.
Karikatura čínského premiéra Wen Ťia-paa.

Karikatura čínského premiéra Wen Ťia-paa.Za milník v rozvoji vztahů Evropské unie a Číny označili chystaný dnešní pražský summit EU-Čína vysocí představitelé obou stran. Peking nicméně neopomněl krátce před vrcholnou schůzkou kritizovat plánovanou návštěvu tibetského duchovního vůdce dalajlamy na přelomu května a června ve Francii, v Nizozemí a Dánsku.

Rozhořčení Číny ze setkání dalajlamy s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym loni, za francouzského předsednictví, vedlo ke zrušení čínsko-unijního summitu.

"Účast premiéra Wen Ťia-paa na (pražském) summitu ukazuje upřímný zájem Číny o pokrok v jejích vztazích s EU," citoval dnes list China Daily mluvčího čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-süa.

Také ředitel evropských studií čínského institutu současných mezinárodních vztahů Feng Čung-pching se domnívá, že uspořádání summitu, ač s pětiměsíčním zpožděním, svědčí o tom, že vztahy Číny a EU jsou na správné cestě.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma nicméně v předvečer summitu neopomněl kritizovat země, které hodlají v brzké době přijmout dalajlamu. Loni v prosinci se navzdory čínským protestům sešel s dalajlamou francouzský prezident Nicholas Sarkozy, jehož země tehdy předsedala Evropské unii. Peking následně svou účast na připravovaném summitu EU-Čína odvolal.

Mluvčí čínské diplomacie v úterý zopakoval čínské přesvědčení, že dalajlama podněcuje nepokoje v regionu a usiluje o nezávislost Tibetu na Číně, i přes opakované popírání tohoto záměru tibetským buddhistickým vůdcem.

"Skutečným účelem návštěv dalajlamy v jiných zemích je propagace tibetské nezávislosti a poškozování přátelských vztahů mezi Čínou a příslušnými zeměmi," podotkl Ma. "Čínská vláda zásadně nesouhlasí s dalajlamovými separatistickými aktivitami," dodal.

Dalajlama při loňské návštěvě Prahy.Ačkoli různé aktivistické skupiny vyzvaly evropské představitele, aby vyvinuli tlak na Čínu s cílem přimět ji k dodržování lidských práv, předpokládá se, že se summit zaměří na méně kontroverzní otázky, jako je ekonomická krize a klimatické změny. Očekáván je podpis dohod v oblasti vědy a techniky, čisté energie a spolupráce malých a středně velkých firem.

"Summit bude milníkem na naší společné cestě k novému světovému řádu, překonání globální recese, šíření míru a záchraně planety," prohlásila na úterním semináři o čínsko-unijních vztazích evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová.

"Čína je jedním z našich nejdůležitějších partnerů při překonávání problémů dneška a zítřka. Čínský model rozvoje, který dosáhl za 30 let víc, než bylo dosaženo za dvě století, je příkladem úspěchu globalizace," dodala.

Foto: Profimedia a ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ