Pilot letadla společnosti Ethiopian Airlines, které se v pondělí s 90 lidmi na palubě krátce po startu z bejrútského letiště zřítilo do Středozemního moře, z neznámých důvodů neuposlechl instrukce kontrolní věže. Podle serveru news.com.au to uvedl libanonský ministr obrany Elias Murr. Nehodu zřejmě nikdo nepřežil.
Podle libanonské televize Future News už záchranáři lokalizovali trup letadla a pokusí se ho vyzvednout na hladinu. Předpokládají, že jsou v něm těla většiny z cestujících.
"Nahrávka příkazů řídicí věže ukázala, že věž oznámila pilotovi, aby kvůli bouři změnil směr. Ale letadlo zamířilo opačným směrem," řekl Murr v televizním rozhovoru. Dodal, že zatím není jasné, proč se tak stalo.
ČTĚTE TAKÉ: Letadlo z Bejrútu se zřítilo do moře. Udeřil do něj blesk
Libanonský server An-Našra napsal, že kromě jiných se prověřuje hypotéza o příliš rychlém startu letadla. Pilot prý neuposlechl doporučení, aby stroj otočil napravo a přes opakování výzvy letěl na opačnou stranu. Vylučuje se, že to mohla způsobit jeho únava, protože po předchozím letu měl 36 hodin na odpočinek.
Výrobce i letecká společnost vylučují, že by jedinou příčinou nehody mohla být bouře, která v noci na pondělí panovala v okolí Bejrútu.
Boeing 737-800 odstartoval v pondělí v 1.37 minut SEČ z bejrútského mezinárodního letiště do Addis Abeby. Podle vyšetřovatelů se po pěti minutách zlomil ve vzduchu, začal hořet a spadl necelých pět kilometrů od pobřeží jižně od Bejrútu do moře.
Zatímco v pondělí libanonské úřady tvrdily, že se podařilo v moři najít 24 těl obětí, dnes se hovoří jen o 14 tělech. Jsou mezi nimi ostatky dvou dětí, jimž byly dva a tři roky.
Mezi pasažéry bylo 54 Libanonců, 22 Etiopanů, Iráčan, Syřan, dva Libanonci s britským pasem, jeden s kanadským a další s ruským a také manželka francouzského velvyslance v Bejrútu Denise Piettona. Ten je podle libanonského ministerstva zahraničí naprosto zničen a nevychází ze svých pokojů.
Podle dnešních zpráv patřila většina z libanonských obětí k šíitské komunitě, která žije na jihu země a má obchodní a pracovní kontakty v Etiopii. V jiholibanonském přístavu Súr dnes byly vyvěšeny černé vlajky a večer má vystoupit s projevem vůdce šíitské strany Hizballáh šajch Hasan Nasralláh.
V Libanonu je kritizován fakt, že letadlo vůbec dostalo v tak špatném počasí povolení ke startu. Ministr informací Tárik Mitrí k tomu ale v pondělí řekl, že ve stejnou dobu startovala i přistávala také jiná letadla a že nebyl důvod zastavit provoz letiště.
Libanonské armádě a námořnictvu v pátrání po obětech a černých skříňkách pomáhají také mezinárodní jednotky OSN v Libanonu. USA, Kypr, Francie a Velká Británie poskytly k záchranným operacím letadla.
Foto: ČTK/AP