Dodržení slibů
Pohraniční vesnice mezi KLDR a Jižní Koreou je odzbrojena
25.10.2018 19:45
Severní a Jižní Korea pod dohledem OSN dokončily proces odzbrojení ve Společném bezpečnostním území (Joint Security Area, JSA) v pohraniční vesnici Pchanmundžom. Odstraněny byly zbraně, munice a strážní stanoviště. Podle agentury AP to ve svém prohlášení oznámilo jihokorejské ministerstvo obrany. V oblasti byly tento týden dokončeny také odminovací operace.
Na odzbrojení JSA v Pchanmundžomu se dohodli ministři obrany obou Korejí na okraj mezikorejského summitu letos v září. Soul a Pchjongjang chtějí mimo jiné vytvořit podél společné námořní a pevninské hranice nárazníkovou zónu, díky které bude možné předcházet vyhroceným situacím. Nad hranicí má být dále ustanovena bezletová zóna.
Odzbrojovací operace ve vesnici budou země společně ověřovat v pátek a v sobotu. Na základě zářijové dohody si země mají v JSA ponechat 35 neozbrojených vojáků z každé strany, kteří budou území střežit. Region by měl být zpřístupněn turistům.
Společné bezpečnostní území měří necelou polovinu kilometru čtverečního a jeho středem vede demarkační linie dělící území na severní a jižní sektor. Severokorejští a jihokorejští vojáci jsou tam od sebe vzdáleni jen pár metrů. Území se často využívá k mezikorejským jednáním a bylo i dějištěm prvních dvou summitů severokorejského vůdce Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina v dubnu a květnu.
Korejský poloostrov je rozdělen 248 kilometrů dlouhou a čtyři kilometry širokou hranicí, jež se nazývá demilitarizované pásmo. To mělo tvořit nárazníkovou zónu mezi oběma zeměmi. Jde ale o nejvíce opevněnou hranici na světě. Odhaduje se, že v demilitarizovaném pásmu a v jeho okolí je zhruba dva miliony min. Na obou stranách ho mimo jiné střeží také ostnaté ploty, protitankové zátarasy a bojové jednotky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.