V Kambodži dnes začal soud s vysokým představitelem Rudých Khmerů a velitelem neblaze proslulé věznice S-21 Kang Kek Ieuem, který je obviněn ze zločinů proti lidskosti. Po třiceti letech tak stanul před soudem první vysoký představitel režimu Rudých Khmerů, během jehož hrůzovlády v letech 1975 až 1979 zemřelo nejméně 1,7 milionu lidí.
Kang Kek Ieu zvaný Duch byl do soudní síně převezen neprůstřelným vozem z nedaleké vazební cely. Kromě jeho jsou ve vazbě ještě čtyři další vysocí představitelé Rudých Khmerů. Toto hnutí se nadchlo pro myšlenku extrémního komunismu, k němuž se pokusilo "převychovat" celou zemi.J
Jeho obhájce François Roux v úvodu procesu vyzval k dodržování lidských práv i pro svého mandanta. Vznesl námitku proti přijetí nového spolužalobce z řad přeživších, který se přihlásil až po uplynutí stanovené lhůty. To podle Rouxe odporuje pravidlům procesu, dohodnutým po dlouhém vyjednávání mezi Kambodžou a OSN.
"Obžalovaný již svou odpovědnost za S-21 veřejně přiznal," řekl Roux. "Obhajujeme člověka obviňovaného z těch nejhorších zločinů. Ale i ten má právo na férový proces. Práva, kterých se dožadují oběti, platí i pro obžalovaného: jsou to lidská práva,
Kang Kek Ieu řídil věznici S-21, kde byli podezřelí nepřátelé režimu mučeni, než byli odvezeni na popravčí pole poblíž kambodžské metropole. Vězením prošlo 16 tisíc až 20 tisíc lidí a většina pobyt v něm nepřežila. Bývalý učitel Ieu byl sice klíčovým funkcionářem Rudých Khmerů, ale nikoli politikem; komentátoři ho označují za "válečného řezníka s krví na rukou".
Po transportu věznice na popravčí místo poblíž hlavního města se popravovalo se obzvlášť krutým způsobem: ubitím holemi. To totiž vyžadovalo nejmenší materiální náklady oproti jiným způsobům jako oběšení nebo zastřelení.
ČTĚTE TAKÉ: Kambodža: hrůzovláda Rudých Khmerů konečně v učebnicích
Kromě Kang Kek Ieua jsou ve vazbě ještě čtyři další vysocí představitelé Rudých Khmerů: někdejší khmerský ministr zahraničí Ieng Sary a jeho manželka, bývalý předseda prozatímní vlády Rudých Khmerů a důvěrník jejich vůdce Pol Pota Khieu Samphan a Nuon Cheah, podle některých zdrojů nejvyšší žijící představitel Rudých Khmerů.
Také oni se mají zodpovídat ze zločinů proti lidskosti, termín zahájení jejich procesů ale ještě nebyl stanoven.
Mezinárodní trestní tribunál pro Kambodžu, který od počátku jeho fungování provázejí kontroverze, naznačil, že tři hlavní procesy se Sarym, Samphanem a Cheahem by mohly být odloženy o další rok. To prohlubuje skepsi ohledně spravedlivosti tribunálu, i podezření, že by za určitých okolností mohl úplně zastavit práci.
Režim Rudých Khmerů, který se dostal k moci jen díky podpoře Číny, se snažil o vytvoření "nové společnosti" tak radikálním a krutým způsobem, jaký si Maův režim v Číně ani během "kulturní revoluce" nedovolil vyzkoušet. "Neperspektivní" byla pro Rudé Khmery hlavně inteligence, protože vzděláním byla "nakažená starým světem" a nebyla schopna "myslet
ponovu".
Z obdobných důvodů pak byla likvidována většina obyvatel měst. Jen obyvatelé venkova a městská chudina byli podle režimu schopni, pokud projevili ohebnost, být převychováni pro nový svět v maoistickém duchu.
Přehled nyní působících mezinárodních tribunálů |
Kambodžský tribunál |
Foto: AP a Reuters