Lék na samotu
Seniorky chodí dobrovolně do vězení, cítí se tam lépe
25.04.2018 05:20 Původní zpráva
Japonsko má nejstarší populaci na světě, přičemž 27 procent obyvatelstva je starších 65 let. Přesto právě se staršími lidmi respektive ženami řeší země vycházejícího slunce bezprecedentní problém. Mnoho z nich pobývá dobrovolně ve vězení, protože trpí úzkostmi. Informovala o tom tisková agentura Bloomberg.
Aspoň jedna z pěti žen ve vězení v Japonsku je seniorka. Přitom naprostá většina z nich spáchala jen lehké přestupy, nejčastěji krádeže v obchodech. Důvod je docela prostý. Tyto ženy jsou na okraji společnosti, cítí se osaměle, s rodinou a blízkými se už příliš nestýkají, a tak je pro ně vězení vítanou volbou.
Tokijská vláda udělala minulý rok průzkum, z něhož vyplynulo, že více než 50 procent seniorů, kteří byli zavřeni za krádež v obchodě, žili sami. Dalších 40 procent dokonce už ani nemělo rodinu nebo příbuzné, na které by se mohli obrátit.
Tahle stárnoucí část populace se cítí čím dál více osamocena a izolována od zbytku společnosti, že to nakonec vede právě k malým kriminálním prohřeškům. Vězení jim totiž poskytne bezpečný domov a útočiště.
To se týká zejména žen, které jsou zpravidla ekonomicky mnohem zranitelnější, jelikož byly závislé na manželovi. Agentura Bloomberg přinesla zpověď několika žen, které se ve vězení cítí lépe než doma.
"Nechtěla jsem jít domů"
"Můj manžel měl před šesti lety infarkt a od té doby je připoután na lůžko. Má také demenci a trpí paranoiou. Kvůli mému vyššímu věku toho bylo na mě po fyzické i psychické stránce moc. Poprvé jsem šla do vězení v 70 letech. Přitom když jsem kradla v obchodě, měla jsem v kabelce peníze," přiznává 80letá paní T., která už je ve vězení počtvrté, tentokrát na dva půl roku.
"Ale potom jsem přemýšlela o svém životě. Nechtěla jsem jít domů a neměla jsem kam jinam jít. Požádat o pomoc ve vězení byla jediná možnost. Můj život ve vězení je mnohem lehčí. Mohu být sama sebou, i když jen dočasně. Můj syn mi říká, že jsem nemocná a měla bych být hospitalizována v psychiatrické léčebně. Ale nemyslím si to. Ke krádeži mě podle mě dohnala má úzkost."
"Dcera mi říká, že jsem ubohá"
"Vězení je pro mě oáza. Je to místo, kde se cítím pohodlně a mohu tam relaxovat. Nemám sice svobodu, ale zároveň se o nic nemusím strachovat. Je tu hodně lidí, se kterými si mohu popovídat. Dávají nám výživné jídlo třikrát denně. Moje dcera mě navštěvuje jednou za měsíc. Říká mi: ‚Není mi tě líto. Jsi ubohá.' Myslím, že má pravdu," tvrdí 78letá paní O., která je ve vězení potřetí. Byla odsouzena na rok a pět měsíců za krádež energetických nápojů, kávy, čaje a manga.
Ve vězení jsou ženám přiděleny speciální pracovnice, které jim během dne pomáhají s praním, koupáním a toaletními věcmi. To ovšem stojí stát velké množství peněz navíc. Náklady na péči o starší lidi ve věznicích překročily v roce 2015 hranici šesti miliard jenů, což je nárůst až o 80 procent oproti roku 2005.
Vláda zatím nepřišla s vhodným řešením tohoto problému. V roce 2016 alespoň vešel v platnost zákon, který zaručuje pomoc bývalým vězňům či vězeňkyním od různých sociálních služeb.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.