Dav několika stovek studentů v Pákistánu ubil k smrti spolužáka, podezřelého z rouhačství vůči islámu, další student byl vážně zraněn. K lynčování došlo v univerzitním areálu ve městě Mardan na severozápadě země, který byl následně uzavřen. Policie tvrdí, že podezřelé z brutální vraždy zadržela.
Zavražděný byl podle místních médií studentem žurnalistiky. Podle anonymního zdroje z místní univerzity si vysloužil nepřízeň spolužáků svými liberálními a kritickými názory, nechodil ani na páteční modlitby.
Útočníci se prý domnívali, že napadení studenti publikovali v sociálních sítích rouhačské poznámky, ale podle policie šlo o lživé fámy, ve skutečnosti je kvůli rouhačství nevyšetřovala.
Podle jiné verze, rovněž od anonymního zdroje z univerzity, se trojice studentů dostala do tak vášnivého sporu se spolužáky ohledně názorů na náboženství, že je učitelé raději zamkli v jednom sále, aby je ochránili. Následoval však útok davu, mučení a smrt.
Video zachycující lynč ukazuje, že student byl svlečen donaha a skupina asi deseti spolužáků jej bila holemi za vzývání Alláha, zatímco ostatní přihlíželi.
Nejméně 65 lidí přišlo od roku 1990 v Pákistánu o život kvůli nařčení z rouhačství, které je v této muslimské zemi považované za neodpustitelný zločin. V roce 2011 tělesný strážce zavraždil guvernéra jedné z provincií poté, co vyzval ke změně zákonů proti rouhačství.
Pákistánská vláda v březnu požádala facebook a twitter, aby pomohly identifikovat Pákistánce, kteří sdílejí na těchto sociálních sítích rouhačské komentáře. Podle přísných pákistánských zákonů může být člověk, který uráží islám či proroka Mohameda, odsouzen k trestu smrti.
Obviněním z rouhačství je podle kritiků těžké se bránit, protože pákistánské zákony nedefinují, co všechno lze považovat za urážku islámu. Obvinění z rouhačství bývá přitom úřady zneužíváno jako prostředek k potlačování menšin a disentu, může i posloužit k vyřizování osobních účtů, tvrdí kritici.