Gruzie se rozhodla přerušit diplomatické styky se Sýrií. Na tiskové konferenci v Tbilisi to oznámil náměstek ministra zahraničí David Dondua. Diplomatickou roztržku vyvolalo rozhodnutí Damašku navázat diplomatické styky s Abcházií a Jižní Osetií, dvěma gruzínskými provinciemi, které jednostranně vyhlásily nezávislost. Po válce s Gruzií ji před deseti lety Rusko uznalo.
Podle gruzínského diplomata se režim syrského prezidenta Bašára Asada k tomuto kroku odhodlal "v důsledku ruských manipulací". Uznáním samostatnosti obou vzpurných provincií Sýrie podpořila ruskou agresi proti Gruzii a pokračující etnické čistky, prohlásil Dondua. Podle gruzínských médií je uznání Abcházie a Jižní Osetie oplátkou za ruské vojenské operace v Sýrii, které odvrátily Asadův pád.
Rusko-gruzínská válka, která trvala necelých deset dní, propukla v létě 2008 po útoku gruzínských jednotek na jihoosetské ozbrojence usilující o odtržení. Moskva útok označila za agresi, po vpádu svých invazních vojsk území obsadila a dodnes je fakticky kontroluje. Diplomatickým důsledkem války bylo ruské uznání abchazské a jihoosetské nezávislosti, vyhlášené už počátkem 90. let minulého století.
Ruský krok ale následoval jen mizivý počet států světa. Nezávislost gruzínských odštěpenců uznaly kromě Ruska Nikaragua a Venezuela a tři tichomořské státy Nauru, Vanuatu a Tuvalu. Poslední dva z nich po několika letech uznání odvolaly. Sýrie se tak stává pátou zemí, která Abcházii a Jižní Osetii uznává za samostatné státy.