Tržiště v Dumě
Syrská armáda při náletech zabila desítky civilistů
16.08.2015 16:27 Aktualizováno 16.08. 21:37
Při náletech syrského letectva zahynulo severně od Damašku okolo osmdesáti lidí. Podle zdravotníků a ochránců lidských práv to byli většinou civilisté. Zraněno je přes dvě stě osob. Radikální fronta an-Nusra, která bojuje v Sýrii, propustila ze zajetí sedm členů opozice čerstvě vycvičených americkými vojáky. Zajala je před asi dvěma týdny, když čerstvě přijeli do Sýrie po ukončení výcviku v Turecku.
Syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR) informovala, že bomby zasáhly tržiště v Dumě, která leží asi patnáct kilometrů na sever od Damašku a kterou má v rukou opozice. Letadla prý na tržiště útočila šestkrát a odpálila nejméně desítku raket. Nálety údajně pokračovaly i poté, co na tržiště dorazili zdravotníci. Podle SOHR šlo o "úmyslně spáchaný masakr", při kterém bylo zabito nejméně 82 lidí a dalších 250 utrpělo zranění. Vzhledem ke kritickému stavu mnoha zraněných počet zabitých nejspíše ještě stoupne.
Podle jiné, místní skupiny ochránců lidských práv na tržišti zahynula stovka lidí a další tři stovky byly zraněny. Situace na místě je katastrofální a z mešit znějí výzvy k darování krve všech skupin. Syrská armáda k útoku uvedla, že letectvo útočilo v Dumě a sousední Harastě na velitelství skupiny, která si říká Islámská armáda. O útoku kromě SOHR, působící z britského exilu, informovali i místní zdravotníci.
Islámská armáda sdružuje několik skupin, které působí v Damašku a blízkém okolí. Tyto skupiny odmítly členství v Syrské svobodné armádě, která zahájila boje proti režimu v Damašku. Není ale příznivcem radikálů z organizace Islámský stát (IS) ani an-Nusry. Islámská armáda ovládá Dumu dva roky a letectvo na ně útočí pravidelně. V sobotu Islámská armáda napadla pozice vládních sil v Harastě.
Pro boj proti IS vznikla mezinárodní letecká koalice, již vedou USA. Snaží se získat spojence pro pozemní operace a zahájily za tímto účelem výcvik vybraných členů opozice. Do Sýrie vstoupilo po ukončení výcviku 54 vyzbrojených a vybavených lidí, kteří prošli výcvikem americké armády. Byli z první skupiny 54 lidí, které Američané připravili na pozemní boj proti radikálům. Říkají si Divize 30 a mají se stát hlavním spojencem letecké koalice v boji proti islamistům a pomoci udržet osvobozená území.
"Bratři z an-Nusry"
Krátce po vstupu do Sýrie ale osm nově vycvičených lidí padlo do zajetí an-Nusry, později tato organizace, která se hlásí k al-Kajdě, zajala dalších pět a tři zabila v boji.
Divize 30 oznámila osvobození sedmi svých lidí v prohlášení na internetu a únosce v něm označuje jako "bratry z fronty an-Nusra". "Vítáme tento šlechetný čin a žádáme bratry z an-Nusry, aby osvobodili v nejbližších hodinách velitele skupiny a ostatní bojovníky," uvádí se v prohlášení. Není z něj jasné, v jaké části Sýrie byli bojovníci zadržováni. Fronta, která propuštění skupiny zatím nepotvrdila, na svou obranu tvrdila, že členy Divize 30 považuje za "agenty, kteří budou v oblasti hájit americké zájmy".
USA pro tento výcvik, na němž se dohodly s Tureckem a také Jordánskem, adepty přísně vybírají. Mají být připraveni k boji proti Islámskému státu, který ovládá téměř polovinu syrského území.
Do Damašku přijel nový šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien a jednal s ministrem zahraničí Valídem Mualimem o humanitárních potřebách Sýrie. "Jsme připraveni spolupracovat se syrskou vládou," řekl ministrovi. V Sýrii je kvůli bojům mimo své domovy 7,6 milionu lidí.
V Damašku podle tureckých médií v neděli přistálo šest z osmi těžkých přepadových stíhaček MiG-31, které se Rusko zavázalo dodat ještě podle dohody z roku 2007, avšak splnění kontraktu za půl miliardy dolarů odložilo, prý na nátlak Izraele. Ruská vládní agentura vyvážející zbraně zprávu o dodání stíhaček ani nepotvrdila, ani nepopřela.
Občanská válka, zuřící v zemi pátým rokem, si vyžádala více než 250 tisíc mrtvých a nejméně půl milionu zraněných.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.