Na frontě klid
V Sýrii ubylo násilí, hlásí OSN. Povstalci prý příměří porušují
13.09.2016 20:39 Aktualizováno 13.09. 21:25
Podle ruské armády syrští povstalci podporovaní Američany opakovaně porušili příměří v Sýrii. Klid zbraní, který platí již 24 hodin, je nicméně podle Moskvy v zásadě dodržován a stejný názor má i Washington. Podle zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury násilností za poslední den významně ubylo a konvoje s pomocí OSN se tak budou moci začít do země přesouvat velmi brzy. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci monitoruje z Británie, vydala novou bilanci války, podle které od roku 2011 v konfliktu zahynulo přes 301 tisíc lidí.
Obecně nyní v Sýrii panuje klid na všech frontách, zvláště v oblastech Damašku, Aleppu či Idlibu, řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Syrská armáda ale obvinila povstalce, že příměří porušili v Aleppu, když ostřelovali zásobovací trasu Castello, a v Homsu, kde odstřelovači útočili na armádní stanoviště.
Ruská armáda uvedla, že v oblasti Aleppo bylo od zahájení příměří zabito šest osob a dalších deset utrpělo zranění. Kromě toho dva syrští vojáci byli usmrceni a jeden zraněn při povstaleckém ostřelování právě ulice Castello, která vede do rebely držených částí Aleppa.
Saúdská Arábie, která je stoupencem syrských rebelů bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada, příměří v Sýrii uvítala. Jak dodala, doufá, že povede k obnovení mírových rozhovorů, které byly dříve přerušeny kvůli obnoveným bojům.
Syrská armáda dopoledne tvrdila, že její protiletecká obrana sestřelila izraelské bojové letadlo a bezpilotní stroj, které útočily na jihu Sýrie. Izraelské vojsko ale ztrátu strojů popřelo. Jeho letectvo sice provedlo odvetnou akci za pondělní incident, při němž na Izraelem okupovanou část Golanských výšit dopadla střela vypálená ze Sýrie, ale syrské protiletadlové rakety prý izraelská letadla neohrozily, takže se oba stroje vrátily do Izraele.
Do Sýrie v posledních hodinách jako první vyslalo pomoc Turecko. V oblasti města Cilvegözü v pohraniční provincii Hatay přejelo hranici 20 kamionů. Prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí řekl, že Ankara chce v koordinaci s OSN do Sýrie dopravit 30 nákladních vozů s potravinami, hračkami a dětským oblečením. Syrská vláda nicméně oznámila, že odmítá jakoukoli pomoc dovezenou do města Aleppo, která by nebyla koordinována přes Damašek a OSN. A jde zejména o pomoc z Turecka, uvedla státní média.
OSN je připravena zahájit své dodávky, ale zatím s nimi nezačala. Mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) Jens Laerke řekl, že OSN musí mít jistotu, že její partneři a pracovníci zapojení do humanitárních operací v Sýrii nebudou v ohrožení života. Damašek už podle něj dal souhlas k průjezdu do východního Aleppa, do Madáje, Zabadání, Fúje, Kafraje a Muadamíje. Nejhorší situace je ve východní části Aleppa, kterou ovládá opozice. Podle odhadů je tam bez zásobování až 270 tisíc lidí.
SOHR vydala čerstvou zprávu o obětech syrské války. Pokrývá období od března 2011 do letošního září. Boje si podle organizace vyžádaly přes 301 tisíc mrtvých, z nichž 86 tisíc byli civilisté, mezi nimi 15 tisíc dětí. Některé odhady ale uvádějí, že konflikt má na 430 tisíc obětí. Syrský režim, zejména prezidenta Bašára Asada, ostře kritizoval vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Husajn. Řekl, že ačkoli v čele Sýrie stojí lékař, umožňuje používat proti Syřanům plyn a trpí útoky na nemocnice. Asad je absolventem medicíny a v minulosti pracoval jako oční lékař.
Příměří má podle americko-ruské dohody v první fázi trvat 48 hodin a počítá se s dalším prodlužováním. Syrská armáda v pondělí ohlásila, že v pondělí večer zahájené příměří potrvá sedm dní.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.